REKLAMA

Prezydent o startupach: Polskie traktory i drony na całym świecie

  • Autor: GP
  • 17 listopada 2016 14:24
Prezydent o startupach: Polskie traktory i drony na całym świecie Andrzej Duda proponuje wizję, w której polska technologia istnieje na całym świecie. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Andrzej Duda cieszy się postępami w polskiej nauce. Inspiruje go entuzjazm polskich, młodych wynalazców i przedsiębiorców.
• Prezydent marzy się świat, w którym polskie drony i maszyny rolnicze pojawiają się na całym świecie.
• Podobną wizję dla Podkarpacia zarysowała premier Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda popełnił obszerny materiał dotyczący nowych technologii w Polsce. Tekst ukazał się na łamach "Rzeczpospolitej" w czwartkowym wydaniu dziennika (17 listopada).

Publikacja prezydenta zaczyna się krótką refleksją o odwadze z jaką polscy młodzi wizjonerzy i przedsiębiorcy prezentują światu swoje pomysły.

- Pełni odwagi i wigoru, pozbawieni kompleksów, opowiadają o swoich wizjach – tak jak czynili to niegdyś Steve Jobs i Bill Gates, tak jak czyni to dziś Elon Musk - odwołał się Andrzej Duda do legend Doliny Krzemowej. - Szukają inwestorów, nowych rynków, nowych wyzwań. Dla nich to nie tylko biznes, to nie tylko tabelka z przychodami i wydatkami. To również, a może przede wszystkim, wielka pasja, której są gotowi poświęcić całą swoją energię, całe życie. To z nich jestem dumny jako Prezydent RP.

Polska ekspansja technologiczna na świat

W wizji, którą następnie kreśli prezydent pojawiają się osiągnięcia polskiej techniki takie jak traktor i dron. - A to wszystko dzieje się nie na Lubelszczyźnie czy na Mazurach, lecz w Danii, Etiopii czy Wietnamie - dzieli się marzeniem prezydent.

Nawiązując do kongresu, który w czwartek otwierał Andrzej Duda z premier Beatą Szydło prezydent liczy na rozwijanie się w Polsce kolejnych pomysłów techniki i technologii.

- Jeśli chcemy Polski silnej gospodarczo, powinniśmy szczególnie dbać o małych i średnich przedsiębiorców, w małych i średnich miastach, którzy będą w stanie zatrudniać młodych ludzi, zapewniając im przyzwoite wynagrodzenia. Dzięki temu uda się w Polsce zahamować wypływ młodych, utalentowanych ludzi, szukających swoich szans za granicą - przedstawił remedium na emigrację Andrzej Duda.

Czytaj: Polityk PiS mówił o inicjatywie prezydenta, która przeszła przez Sejm

Kluczem do tego procesu ma być polska nauka i ośrodki badawcze, które ją tworzą. Prezydent liczy, że w nadchodzących miesiącach rząd zaprezentuje Polsce nowe instrumenty konwersji potencjały pomysłu naukowego na biznes.

- Podczas mojej niedawnej wizyty w Szwajcarii odwiedziłem m.in. politechnikę EPFL w Lozannie, jedną z najlepszych uczelni technicznych w świecie. Jej kampus to właściwie jeden, wielki inkubator start-upów - relacjonuje jak może to wyglądać Andrzej Duda.

Materiał kończy się wezwaniem do "gospodarczego patriotyzmu": - polskie traktory, drony i autobusy nie mają barw partyjnych - konkluduje Andrzej Duda.

Premier wspiera prezydenta w apelu na Podkarpaciu

Premier Beata Szydło poruszyła podobny temat w Jasionce, gdzie wraz z prezydentem inaugurowała Kongres 590.

- Bardzo często mówi się, że Podkarpacie to jest polska Bawaria. Moim marzeniem i ambicją jest, żeby - kiedy będę kończyć pracę jako premier Rzeczypospolitej Polskiej - mówiono: Bawaria? Tak, to takie niemieckie Podkarpacie - powiedziała Szydło.

Premier zaznaczyła, że ten region się zmienia, pięknieje i staje się coraz bardziej nowoczesny. Podkreśliła, że największym bogactwem i kapitałem Podkarpacia są ludzie.

- To jest też największy kapitał naszej ojczyzny, Polski - oceniła.

Zdaniem Szydło region Podkarpacia łączy nowoczesność i tradycję.

- Nowoczesność i wartości to na czym nam zależy, co w tej chwili dla polskiego rządu, pana prezydenta, jest najistotniejsze. Budujemy nowoczesną Polskę, opartą na wartościach i tradycji - powiedziała premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA