REKLAMA

Prezydent: sprawa reparacji niemieckich nie została załatwiona

  • Autor: PAP/AH
  • 07 listopada 2017 14:38
Prezydent: sprawa reparacji niemieckich nie została załatwiona Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Państwo niemieckie nie wypłaciło odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Według niego sprawa formalnie nie została załatwiona.

• Prezydent odniósł się do kwestii reparacji wojennych.

• Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione.

• Z kolei z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia są bezzasadne.

- Dzisiaj po 70 latach jest to problem polityczny, ale on jest faktem - mówił prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. - My, Polacy nie musimy się niczego wstydzić, ani niczego bać. Myśmy rzeczywiście tego zadośćuczynienia nie otrzymali - podkreślił Duda.

W ocenie prezydenta "dobrze, że ten temat został podniesiony w debacie międzyparlamentarnej". - Dobrze, że parlamenty na ten temat dyskutują - zaznaczył.

Przypomniał ostatni wyrok sądu włoskiego nakazujący rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań gminie Roccaraso w regionie Abruzja i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 r.

- Jeżeli dokonano zbrodni, jeżeli wyrządzono ludziom szkodę, to należy się za tę szkodę odszkodowanie. To chyba jest normalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powiedział prezydent.

- Możemy dyskutować, czy to ma być zadośćuczynienie finansowe, czy to ma być zadośćuczynienie innego rodzaju - dodał.

Duda przyznał, że "otrzymaliśmy wiele dobra ze strony niemieckiej w okresie od drugiej wojny światowej".

- Niemcy pomagali, przysyłali wiele darów, traktowali nas życzliwie w czasach, które były dla nas trudne, w okresie komunizmu, wspierali. Dary otrzymywaliśmy z serca ludzkiego, bezinteresownie. To także trzeba brać pod uwagę - podkreślił.

- Natomiast jeśli ktoś pyta, czy sprawa formalnie została załatwiona - powiedzmy otwarcie: nie została załatwiona - stwierdził prezydent.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił - "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione.

Z kolei z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA