REKLAMA

Projekt ustawy antykorupcyjnej niezgodny z prawem UE?

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl (TE)
  • 05 listopada 2017 14:50
Projekt ustawy antykorupcyjnej niezgodny z prawem UE? fot.fotolia

Projekt ustawy o jawności życia publicznego wprowadza dodatkową, nieznaną obecnie Prawu zamówień publicznych przesłankę wykluczenia z przetargów.

Opublikowany w ostatnim czasie projekt ustawy o jawności życia publicznego nakłada na średnich i dużych przedsiębiorców obowiązek stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych.

Przedsiębiorcy, który takich procedur nie będzie stosował bądź procedury te zostaną uznane za pozorne lub nieskuteczne ma grozić kara pieniężna w wysokości od 10 tys. do 10 mln zł. Nałożenie kary może być wynikiem kontroli przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

Kontrola taka może być natomiast wszczęta w sytuacji, w której prokurator postawi osobie działającej „w imieniu lub na rzecz przedsiębiorcy”, realizującej zawartą z nim umowę, zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Kolejnymi krokami są negatywny wynik kontroli, tj. stwierdzenie przez CBA, iż przedsiębiorca nie stosował procedur przewidzianych prawem, lub stosowane procedury były pozorne bądź nieskuteczne i wniosek o ukaranie danego przedsiębiorcy kierowany do prezesa UOKiK, który to karę nakłada.

 

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
CBA

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzakrzewski 2017-11-06 09:39:29
    Jaka korupcja? Jest to normalne inwestowanie łapówek! Zalegalizować- opodatkować. Tylko, czym by się zajmowało CBA?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA