REKLAMA

Projekt ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego trafi ponownie do komisji

  • Autor: PAP/EM
  • 08 marca 2017 14:17
Projekt ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego trafi ponownie do komisji Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń (fot.katowice.eu)

• Projekt ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego ponownie trafi do sejmowych komisji.
• Rozpatrzą one poprawki zgłoszone w środę (8 marca) podczas drugiego czytania projektu, a dotyczące m.in. zmniejszenia kryterium ludnościowego dla metropolii i skrócenia vacatio legis.

Podczas drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS) mówił m.in. o tym, że przyjęto założenie, iż ustawa zostanie opublikowana na przełomie marca i kwietnia br. Akcentował, że przewidywane terminy umożliwią powołanie metropolii z początkiem lipca br.

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego Sejm rozpoczął 10 lutego br., kierując go do komisji. 21 lutego projekt rozpatrzyły połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnego.

Przygotowany przez MSWiA projekt dla woj. śląskiego ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu, zawiera ona szereg wad.

Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać w woj. śląskim 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują jednak wolę, aby powstała ona 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Procedura przyjęta w obecnym projekcie przewiduje, że związek tworzy rozporządzeniem Rada Ministrów, co - jak zakładano pierwotnie - powinno nastąpić do 31 marca. Wobec sygnałów m.in. części samorządów i opozycji, że miasta nie zdążą w takim terminie przeprowadzić w tym roku wymaganych formalności, komisje przyjęły m.in. poprawkę zmieniającą termin wydania rozporządzenia na 30 czerwca.

Cały artykuł dostępny tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA