REKLAMA

”Propozycje PO będą kosztować 10 mld zł, PiS – 50 mld zł”

 • Autor: PAP
 • 22 września 2015 09:50
”Propozycje PO będą kosztować 10 mld zł, PiS – 50 mld zł” Zwiększenie kwoty wolnej kosztem 20 mld zł nie pomoże najmniej zarabiającym rodzinom - uważa wiceminister. Fot. Flickr

Realizacja propozycji podatkowych PO kosztowałaby budżet 10 mld zł rocznie, natomiast proponowane przez PiS podniesienie kwoty wolnej od podatku i dopłaty do dzieci oznaczałyby wydatek rzędu ok. 50 mld zł - powiedział wiceminister finansów Artur Radziwiłł.

Z tych 10 mld zł finansujemy bardzo głębokie obniżenie podatkowo-składkowe osób najmniej zarabiających. Rodzina z dwójką dzieci utrzymująca się z jednej płacy minimalnej odnotuje korzyść w wysokości 5 tys. zł, a więc bardzo dużo. 10 mld zł to bardzo dużo pieniędzy, ale skala korzyści dla tych rodzin mniej zarabiających jest rzeczywiście ogromna - powiedział.

Mniejsze obciążenie dla przedsiębiorców

To rozwiązanie bardzo precyzyjnie adresuje potrzeby tych rodzin, równocześnie uproszczając system, sprawiając, że zmniejszamy obciążenie administracyjne, jakie spoczywa na barkach polskich przedsiębiorców  - ocenił wiceminister.

Jego zdaniem w przypadku małych przedsiębiorców, czy początkujących przedsiębiorców "to rzeczywiście obciążenie administracyjne związane z zatrudnianiem pierwszego i kolejnych pracowników jest bardzo duże". 

Ono zostanie radykalnie zmniejszone. W przypadku np. rodzin zatrudniających osoby do opieki nad dziećmi, czy do opieki nad osobami starszymi wszystkie te kłopoty administracyjne związane z legalnym zatrudnieniem kogoś ograniczymy do wysłania jednego sms-a - wyjaśnił.

Dodał, że koszt finansowy takiego legalnego zatrudnienia ograniczony zostanie do 10 proc.

"Nie pomoże najmniej zarabiającym"

Radziwiłł poinformował ponadto, że ze wstępnych szacunków MF dotyczących propozycji PiS wynika, iż podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys., zł kosztowałoby budżet ok. 20 mld zł, a dopłata po 500 zł na dziecko - ok. 30 mld zł.

Zwiększenie kwoty wolnej kosztem 20 mld zł praktycznie w żadnym stopniu nie pomoże najmniej zarabiającym rodzinom w Polsce, rodzinom z dziećmi, ponieważ te rodziny już w tym momencie w większości podatku dochodowego nie płacą i całe ich obciążenie jest związane ze składkami, które w tej propozycji, którą przedstawiła PO, zostaną zlikwidowane - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • RealLive 2015-09-23 08:38:43
  Jak "ekspert" tak twierdzi to zapewne jest dokładnie odwrotnie - jak zwykle
 • ekspert 2015-09-22 18:06:24
  Niech każda partia pokaże swoje obliczenia kosztów.
 • POwciec 2015-09-22 16:41:10
  skoro PO jest takie oszczedne to jakim cudem zadluzyli kraj na 500mld zl?
 • Zunrin 2015-09-22 15:02:36
  Odczuwam chęć wystąpienia o udostępnienie informacji publicznej ilu urzędników i jakim kosztem wyliczało te kwoty w ramach zaangażowania się MF w kampanię wyborczą.
 • Liczacy spuerowo 2015-09-22 14:46:49
  100bl z przez 1000 lat, tež proszę o opublikowanie Bo moje jest prawdziwe, wiarygodne i policzalneREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA