REKLAMA

Przedsiębiorcy mniej inwestują? Dane spółek przeczą diagnozie GUS

  • Autor: GP
  • 01 grudnia 2016 11:40
Przedsiębiorcy mniej inwestują? Dane spółek przeczą diagnozie GUS Z wyliczeń inwestycji można zauważyć, że de facto inwestycje rosną. (fot.:Gord Webster/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Po słowach Jarosława Kaczyńskiego (PiS) o przedsiębiorcach działających na szkodę gospodarki i informacjach GUS o spadających inwestycjach, wskaźnikom tym przyjrzały się media.
• Z danych spółek wynika, że firmy inwestują a spowolnienie jest pochodną trudności w rozliczeniu środków z UE. Taka sama sytuacja miała miejsce w 2007 roku.
• Inwestują Orange, PKN Orlen, Lotos, czy Grupa Azoty.

W czwartek (24 listopada) Główny Urząd Statystyczny publikował informacje o stanie polskiej gospodarki. Z tych danych wynikało, że gospodarka wyhamowała, spadła dynamika PKB i spadają inwestycje. Media przywiązały największa wagę do tego ostatniego elementu.

Jarosław Kaczyński skomentował tę sprawę i w swojej diagnozie oskarżył o działanie na szkodę gospodarki przedsiębiorców:

- Są na pewne cele pieniądze, a przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi nie chcą podejmować różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych. Zyskownych dla nich, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy. Ale one nie wrócą, zapewniam, że nie wrócą – mówił Kaczyński w TVP w połowie listopada.

Czytaj: Przedsiębiorcy odpowiedzieli liderowi PiS

Wyniki spółek giełdowych, w tym najważniejszych graczy polskiej gospodarki, przeczą zarówno danym z GUS, jak i pochodnym komentarzom politycznym.

Portal money.pl podsumował, że spadek inwestycji ma główne źródło w mechanizmach unijnych i tym, w jaki sposób radzą sobie z tym nasze władze.

- Jesteśmy w okresie, w którym stykają się dwie unijne perspektywy - pisał na stronach ekonomicznego portalu Jacek Frączyk. - Wciąż trwa rozliczanie pieniędzy, które mieliśmy wydać w latach 2007 do 2013 - czyli kompletowanie dokumentów i wysyłanie faktur do Brukseli. A wykorzystywanie środków na lata 2014 do 2020 jeszcze się wystarczająco nie rozpędziło. Podobna sytuacja była w 2007 r.

Ponadto z wyliczeń inwestycji można zauważyć, że de facto te przedsięwzięcia rosną. Inwestuje  np. Orange Polska (4,3 mld zł wydane na aktywa, w tym aktywa niematerialne), PKN Orlen, Lotos, Grupa Azoty, Enea, Orbis, PKO BP, czy Forte i zamykająca dziesiątkę firma Amrest.

Podsumowanie analityków sugeruje, że winny jest spadek nakładów ze środków unijnych, a na pewno nie celowe działanie konkretnych spółek. Money.pl podsumowuje, że inwestycje w kraju mają z czego się rozpędzić, bo zysk netto firm niefinansowych wzrósł o 22 proc. w czasie trzech kwartałów 2016 roku (to prawie 89 mld zł). Spada jednak tempo zamówień, co też jest zauważalne

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA