REKLAMA

Przehandlujemy CO2 za zgodę na gaz łupkowy?

 • Autor: Włodzimierz Kaleta, raf
 • 21 grudnia 2015 21:25
Przehandlujemy CO2 za zgodę na gaz łupkowy? Dobrą wiadomością dla Polski mogłaby się okazać pozytywna decyzja UE co do wydobywania u nas gazu z łupków, ponoć możliwa do wynegocjowania przez Polskę. Zachętą dla Brukseli miałoby być to, że Warszawa nie będzie utrudniać przyjęcia ustaleń dotyczących CO2 - twierdzi Konrad Szymański, sekretarz stanu w MSZ (fot.:PTWP/Tomasz Wawer)

Jakie wyzwania czekają polski rząd w 2016 r. w stosunkach z UE? Poznaliśmy te najważniejsze. Wśród nich prym wiodą sprawy energetyczne.

„ Nie będzie łatwo”. Tak najkrócej można podsumować przyszłoroczną współpracę naszego rządu z UE w obszarach, w których już dziś widać, że wypracowanie kompromisu będzie szczególnie trudne. Obok pakietu klimatycznego na tej liście znajdą się zagadnienia dotyczące liberalizacji rynku energii, bezpieczeństwa wewnętrznego UE oraz problemu uchodźców, problemy przemysłu rolno-spożywczego i porozumień handlowych z USA.

Kłopoty z emisją CO2

- Najwięcej kłopotów w 2016 r. będziemy mieli z polityką klimatyczną. To najtrudniejszy problem w naszych relacjach z Brukselą – przyznał Konrad Szymański, sekretarz stanu w MSZ, podczas posiedzenia komisji ds. UE (21 grudnia br.).

Polska liczyła na to, że szczyt paryski (COP21/Paryż 2015) nie doprowadzi do globalnych redukcji CO2. Eksperci twierdzą, że były to niestety płonne nadzieje. Bruksela jest zdeterminowana by wykazać jak ważny sens w polityce klimatycznej będzie miała redukcja 40 proc. emisji CO2 do 2030 r. Do tego mogą wzrosnąć koszty uprawnień w ramach ETS. To dla Polski, gdzie wciąż najważniejsza jest brudna energia, byłoby fatalne.

- Jeszcze przed marcem 2016 r. poznamy oceny konsekwencji związanych z podpisanym w Paryżu porozumieniem COP 21 oraz stan programów już otwartych na poziomie regionalnym UE objętych procesem legislacyjnym w zakresie handlu emisjami. Wiadomo jednak już dziś, że wiele firm polskich pozostanie poza tym systemem i trzeba będzie szukać mechanizmów dalszej kontraktacji skutków klimatycznych – stwierdził wiceminister Szymański.

Rykoszety z unii walutowej

Niespodzianki mogą nas czekać również w związku z reformą w strefie euro. Pozornie zmiany te nie są związane z takimi państwami, jak Polska. Niektóre scenariusze reformy unii walutowej mogą zakłócić działania wolnego rynku i tym samym naruszyć nasze interesy. Polska czerpie istotne korzyści z obecności na wspólnym rynku i ma na nim silną pozycję. Niekorzystne zmiany na rynku walutowym mogłyby uderzyć rykoszetem w nasz kraj.

 - Zależy nam, aby UE, w trybie pilnym podejmowała decyzje, które powinny zabezpieczyć kraje członkowskie przed kryzysami - mówił Szymański. - Trzeba będzie zająć się rewizją aktów prawnych UE dot. bezpieczeństwa gazowego, a także decyzją dotyczącą transparentnego handlu energią elektryczną. Chodzi o to by oba akty prawne były jak najbardziej korzystne z punktu widzenia celów, jakie stawiamy sobie w tym zakresie.

W przyszłym roku będziemy musieli pochylić się ponownie nad porozumieniem handlowo–inwestycyjnym ze Stanami Zjednoczonymi. Do zagadnień ważnych wiceminister zaliczył także finansowanie przez UE inwestycji krajowych.

- Problemem niewątpliwe będzie opcja postrzegania budżetu przez nową komisję w obszarze Polityki Spójności i polityki rolnej, która jest odmienna od obecnych narodowych polityk – podkreślał Szymański. Unia stawia więcej warunków wstępnych i jest bardziej rygorystyczna w spełnianiu kryteriów ich wykonania.

Zmniejszyć unijne rachunki za prąd i gaz

Kluczowym dla Polski, ale też dla wielu innych krajów UE, obszarem zagadnień w negocjacjach będzie przemysł oraz sektor rolno - spożywczy. Wynika to z innych standardów w zakresie tego przemysłu w różnych krajach, jak i różnic cen nośników energii i gazu. Zrównywanie tych przemysłów w UE wymaga okresów przejściowych.

Chodzi o dostęp do tanich nośników energii. Według danych KE w 2012 r. europejskie firmy płaciły za energię elektryczną dwa razy więcej od konkurentów z Rosji i USA, a za gaz trzy, cztery razy więcej. To decyduje o konkurencyjności.

Dobrą wiadomością dla Polski mogłaby się okazać pozytywna decyzja UE co do wydobywania u nas gazu z łupków, ponoć możliwa do wynegocjowania przez Polskę. Zachętą dla Brukseli miałoby być to, że Warszawa nie będzie utrudniać przyjęcia ustaleń dotyczących CO2.

Minister Szymański nawiązuje do decyzji Parlamentu Europejskiego z 2013 r., który opowiedział się za zaostrzeniem przepisów dot. poszukiwania złóż gazu łupkowego. Większość polskich eurodeputowanych była wówczas im przeciwna - ponieważ zwiększyły koszty poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego.

Europoseł Bogusław Sonik z PO szacował wtedy, że wprowadzenie w życie przegłosowanych przepisów może oznaczać opóźnienie procedury wiertniczej aż o 2 lata. Dodał też, że jego zdaniem niekorzystne dla Polski propozycje zmian wprowadzono do projektu "tylnymi drzwiami", bo Komisja Europejska takich zmian nie postulowała.

Szansą dla Polski jest to, że trwają negocjacje projektu z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Pesymista 2015-12-22 23:31:28
  Do Rozmaryn: Widać od razu że Prezes w tej materii nie dał jasnej instrukcji. I to, a nie parcie na szkło, zbiło p. ministra z pantałyku.
 • Rozmaryn 2015-12-22 22:17:09
  Po pierwsze cytuję "Wiadomo jednak już dziś, że wiele firm polskich pozostanie poza tym systemem i trzeba będzie szukać mechanizmów dalszej kontraktacji skutków klimatycznych – stwierdził wiceminister Szymański." Że co??? Czy minister Szymański mógłby po polsku i w dodatku z sensem, bo nijak nie wiem o co mu chodzi. Czy on wie jakie firmy są w ETS, a jakie nie? Bo mam wrażenie że pływa... Po drugie, jaka zgoda UE na wydobycie??? Od razu powiedzieć, że nie da się wynegocjować ulg w CO2 a nie wymyślać gaz łupkowy, który jak chcemy możemy wiercić i przecież wiercimy. Tyle że ani Orlen ani PGNiG jakos go znalezc nie mogą... Pani Ministrze, mniej parcia na szkło, więcej poczytać.
 • wesoły tłumacz 2015-12-22 13:51:26
  Czyli tłumacząc na język polski: złoży się na ołtarzu polski węgiel, w zamian za mityczny polski gaz łupkowy, który nadal pozostaje do odnalezienia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA