REKLAMA

Przepadną środki na zakup Boeingów dla VIP-ów?

  • Autor: PAP/JS
  • 28 marca 2017 21:57
Przepadną środki na zakup Boeingów dla VIP-ów? W listopadzie 2016 r. MON kupiło małe samoloty do przewozu do przewozu VIP Gulfstream G550. Kosztowały one 440,5 mln zł netto. Boein (fot. pixabay.com)

Krajowa Izba Odwoławcza we wtorek odłożyła na 3 kwietnia wydanie orzeczenia w sprawie zakupu do przewozu najważniejszych osób w państwie samolotów Boeing 737 z wolnej ręki od producenta. Tymczasem MON musi wydać środki na ten cel do końca marca.

• KIO rozpatrywała sprawę we wtorek (28 marca) od godz. 10 do godz. 20 z przerwami.

• Na koniec ze względu na obszerny materiał dowodowy i skomplikowanie sprawy odłożyła wydanie orzeczenia na maksymalny możliwy czas - o pięć dni, czyli do 3 kwietnia.

• Na samoloty dla najważniejszych osób w państwie - małe i średnie - rząd przeznaczył 1,7 mld zł.

10 marca, dzień po unieważnieniu poprzedniego przetargu, Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił, w trybie zamówienia z wolnej ręki, postępowanie ws. pozyskania samolotów średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie. Do negocjacji zaproszono amerykańską firmę Boeing, który oferuje maszyny B737-800 (w wersji z salonką oznaczone jako BBJ2).

Tę decyzję oprotestowały firmy pośredniczące na rynku lotniczym: Aerospace International Group ze Słowacji (w poprzednim postępowaniu na średnie samoloty dla VIP-ów startowała razem z "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat, ale nie dostała zaproszenia do złożenia oferty po negatywnej opinii SKW), The Jet Business International z Wielkiej Brytanii oraz Altenrhein Aviation AG ze Szwajcarii. Chciały one unieważnienia postępowania z udziałem Boeinga i wskazywały, że zamierzają uczestniczyć w procedurze pozyskania samolotów.

KIO rozpatrywała sprawę we wtorek (28 marca) od godz. 10 do godz. 20 z przerwami. Na koniec ze względu na obszerny materiał dowodowy i skomplikowanie sprawy odłożyła wydanie orzeczenia na maksymalny możliwy czas - o pięć dni, czyli do 3 kwietnia.

Wcześniej KIO odrzuciła wnioski odwołujących się firm o odroczenie rozprawy. "Wszyscy występujący po każdej ze stron wiedzą, że jeżeli odroczylibyśmy dziś to posiedzenie o kilka dni, to zamawiający nie będzie w stanie zrealizować zamówienia, nie dojdzie do podpisania umowy, nawet nie będzie takiej szansy, żeby dokończyć rozmowy ze względu na dyscyplinę budżetową. Zamawiający dysponuje środkami na zakup tylko do końca marca" - powiedział reprezentujący Inspektorat Uzbrojenia radca prawny Piotr Bednarek.

Zanim Inspektorat Uzbrojenia zdecydował się na negocjacje z Boeingiem, zakończył poprzednie postępowanie na samoloty, odrzucając z powodu zbyt wysokiej ceny i błędów formalno-prawnych oferty, które złożyli Boeing oraz czeska firma Glomex. Na samoloty dla najważniejszych osób w państwie - małe i średnie - rząd przeznaczył 1,7 mld zł. Złożone oferty miały wartość ok. 3,44 mld zł i ok. 2,66 mld zł. Oba podmioty oferowały MON samoloty Boeing B737-800.

W listopadzie 2016 r. MON kupiło małe samoloty do przewozu do przewozu VIP Gulfstream G550. Kosztowały one 440,5 mln zł netto. Boein

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Przekrętło 2017-03-29 09:28:29
    zamówienie z wolnej ręki na 1,4mld złotych? Gdyby to zrobiło PO, krzyk o podejrzeniu o korupcję podnosiłby się pod niebiosa a PIS chce taką sumę wydać jakby kupował rano bułki w sklepie. Ktoś się temu powinien dobrze przyjrzeć.
  • m1 2017-03-29 02:26:13
    Nic nadzwyczajnego. Przy PiSie nie takie rzeczy przepadną.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA