REKLAMA

Przepisy o janosikowym przedłużone na kolejne lata? Tak chce Ministerstwo Finansów

  • Autor: PAP/AT
  • 24 maja 2016 17:30
Przepisy o janosikowym przedłużone na kolejne lata? Tak chce Ministerstwo Finansów Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych (fot.PTWP)

Przedłużenie na kolejne trzy lata obecnych zasad obliczania i wypłat tzw. janosikowego od województw, przewiduje przygotowany przez MF projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Resort przesłał go do konsultacji.

Tym samym resort finansów po raz drugi decyduje się na przedłużenie przepisów, które miały obowiązywać czasowo. Ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużono zasady dotyczące janosikowego na 2016 r. Do końca tego roku miały być przygotowane nowe przepisy, niemniej resort finansów zdecydował właśnie, że zostaną one opracowane później. Póki co w latach 2017-2019 miałyby obowiązywać stare zasady.

"W tym okresie zostaną przygotowane rozwiązania systemowe uwzględniające wprowadzenie szeregu przewidywanych reform, które będą miały wpływ na dochody jednostek samorządu terytorialnego (dotyczy to m.in. kwoty wolnej od podatku PIT, obniżenia stawki podatku CIT)" - zapewnił resort finansów w Ocenie Skutków Regulacji. Dodano, że przygotowanie nowych rozwiązań dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego; gmin, powiatów i województw będzie możliwe w 2019 r., na 2020 r.

Czytaj też: Janosikowe wpędzi samorządy w gigantyczne kłopoty?

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w 2014 r. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Przepisy zmieniono w sposób, który znacznie zmniejszył obciążenia finansowe Mazowsza. Niemniej pierwotnie zakładano, że regulacje te miały obowiązywać tylko do końca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA