REKLAMA

Przetargi na odbiór odpadów komunalnych mogą zniknąć. Ministerstwo środowiska obiecuje in-house

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 25 stycznia 2016 14:47
Przetargi na odbiór odpadów komunalnych mogą zniknąć. Ministerstwo środowiska obiecuje in-house Samorządy od wielu lat chcą wprowadzenia zmiany prawa w zakresie gospodarki odpadami (fot.: mos.gov.pl)

Samorządy będą mogły w trybie bezprzetargowym zlecać podmiotom sobie podległym zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie gospodarki odpadami. - Jesteśmy zwolennikami doprowadzenia do tego, by reforma nie stanęła w połowie i był in-house dla samorządów - mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Sprawa zamówień in-house zajmuje samorządowców od wielu miesięcy. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski mówił, że to „doktrynalny spór o samorządność”, a Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, zawiadamiał Komisję Europejską. W połowie stycznia grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada on wprowadzenie zamówień in-house.

Głos w tej sprawie zabrali także politycy PiS. – Należy wzmacniać samorządy. Realizując program Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy zwolennikami doprowadzenia do tego, by reforma [śmieciowa] nie stanęła w połowie i był in-house dla samorządów – mówi w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceminister dodaje, że skuteczna strategia w zakresie segregacji odpadów komunalnych musi być oparta o ”synergiczne działania, i legislacyjne i komunikacyjne, oraz szerokie konsultacje”.

Jak przypomina Mazurek sprawa zamówień in-house była przedmiotem obrad Trybunału Konstytucyjnego, były duże wątpliwości, samorządy zwracały się w tej sprawie, a klub Prawa i Sprawiedliwości reprezentował poseł Andrzej Duda, dzisiaj prezydent RP. – In-house to element naszego spojrzenia na rolę samorządów w całej gospodarce odpadami – zaznacza Mazurek.

Wiceminister dodaje, że trwają prace nad ustawą o zamówieniach publicznych, która również reguluje sprawy gospodarki odpadami.

- By nie zakłócić procesu legislacyjnego i skutecznie to wprowadzić, będziemy działać w tym kierunku, by wywiązać się z obietnicy. Wierzę, że wprowadzenie in-house będzie domknięciem naszych działań. Gospodarka w obiegu cyrkularnym to naprawdę duże wyzwanie, nie tylko w kwestii gospodarki odpadami, chodzi w ogóle o przebudowanie naszego myślenia – wyjaśnia wiceminister środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jam 2016-01-26 11:56:42
    Przed ustawa o śmieciach, nie segregowałem i płaciłem 18 zł za kubeł ( 2 osoby) teraz segreguję i płacę 25 zł za 2 osoby. Jakbym zamiast oddawać segregowane śmieci gminie to bym jeszcze na tym zarobił , a le to tylko chodziło żeby napchać tłuste ryje urzędasówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA