REKLAMA

PSL apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji

 • Autor: PAP/AS
 • 02 kwietnia 2016 15:42
PSL apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji "Ostatnie lata pokazały, że dwustronne embarga nie powodują polepszenia relacji, ani wyprostowania spraw politycznych." (fot. Twitter)

Rada Naczelna PSL przyjęła w sobotę uchwałę, w której apeluje o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Według polityków PSL, na embargu najbardziej tracą polscy rolnicy.

"Podjęliśmy bardzo ważną uchwałę, dotyczącą apelu o zniesienie embarga Unii Europejskiej wobec Rosji. Nie może być tak, że po kilku latach sprawy polityczne pomiędzy UE, a Rosją nie zostały rozstrzygnięte, nie zostały wyprostowane, a cierpią na tym polscy rolnicy i przedsiębiorcy" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Naczelnej ludowców.

Jak ocenił, na embargu najbardziej cierpią polscy rolnicy. "Trzeba znieść embargo, a sprawy polityczne rozwiązywać w inny sposób" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Ostatnie lata pokazały, że dwustronne embarga nie powodują polepszenia relacji, ani wyprostowania spraw politycznych. Trzeba dążyć do zniesienia embarga wobec Rosji na poziomie krajowym i na poziomie unijnym. To bardzo ważny kierunek, musimy dbać o interes polskich przedsiębiorców i polskiego rolnika" - przekonywał prezes PSL.

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, "polscy rolnicy (po wprowadzeniu embarga) płacą najwyższą cenę, a ich sytuacja dochodowa nie poprawia się, a wręcz się pogarsza". "Trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, żeby zdjąć embargo, a kwestie politycznych postulatów UE wobec Rosji egzekwować innymi działaniami" - podkreślił.

Wprowadzone przez Zachód w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.

Rosyjskie embargo odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Jednak zdaniem analityków, na sankcjach o wiele bardziej ucierpiała sama Rosja, a przede wszystkim jej eksporterzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • frajerzy ? 2016-04-03 09:34:54
  działacze PSL-u to głównie rolnicy, więc świetnie posługują się grabiami.
 • głodne dzieci 2016-04-02 19:06:13
  JESTEM POLAKIEM, płacę podatki i nie chcę aby moje pieniądze szły na dopłaty do żywności wysyłanej poza granice Unii Europejskiej (więc nie chodzi tylko o Rosję ).
 • CWANIAKI 2016-04-02 18:58:38
  PSL rządziło całą polską gospodarką przez ostatnie 8 lat, dlatego cały naród ciężko pracował na tak wielki wzrost dobrobytu polskich rolników bo prawie wszystkie pieniądze z budżetu państwa szły dla rolników, więc bardzo zaniedbano m. in. klasę robotniczą i innych pracowników najemnych. PSL ma głęboko gdzieś dobro całego społeczeństwa polskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA