REKLAMA

PSL atakuje Jurgiela: W dwa dni zabrakło środków na ubezpieczenia dla rolników?

  • Autor: GP
  • 02 listopada 2016 13:34
PSL atakuje Jurgiela: W dwa dni zabrakło środków na ubezpieczenia dla rolników? PSL podkreśla, że tylko niektórym rolnikom udało się dostać dopłatę na ubezpieczenie upraw na przyszły rok. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• UE podniosła do 65 proc. zalecenie wsparcia dla rolników. PSL alarmuje, że już po dwóch dniach zabrakło środków na dopłaty do ubezpieczeń płodów rolnych.
• Ministerstwo Rolnictwa miało zapomnieć o sprawie.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) przypomniało na początku listopada, że Polska jest zobowiązana pomagać rolnikom w ich ubezpieczeniach od prac rolnych. Wedle doniesień partii, dotacje, które liczyły 50 proc. kosztu ubezpieczenia teraz muszą wynosić nawet 65 proc. To wytyczna Unii Europejskiej. Jednak polskie Ministerstwo Rolnictwa nie zwiększyło bazowej puli środków na to dofinansowanie.

- (Pieniędzy - przyp.red.) zabrakło już po dwóch dniach. Większość rolników została z niczym - piszą działacze PSL na swoich stronach internetowych.

Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował tę sprawę ostro: - PiS nie zna się na rolnictwie i stąd te problemy. To jest logiczne, że przy podwyżce wysokości dopłat trzeba o tyle samo zwiększyć pulę dostępnych środków. Minister rolnictwa musiał wiedzieć, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich rolników.

Partia pyta więc: "Co na to Ministerstwo Rolnictwa? Chyba już jesienią postanowiło zapaść w zimowy sen. PiS po raz kolejny pokazuje, że nie liczy się z polską wsią". (Ministra rolnictwa możesz ocenić tutaj).

Wsparcie ubezpieczeniowe dla rolnictwa dotyczy upraw rolnych i może być zawarte na przykład od konkretnych zjawisk atmosferycznych (gradu, suszy). Umowy ubezpieczeniowe tego rodzaju zawierane są najczęściej na 12 miesięcy. Właśnie w okresie listopada i grudnia zawierane są na kolejny rok kalendarzowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA