REKLAMA

PSL chce interwencji rządu w związku z sytuacją w rolnictwie

  • Autor: PAP/jm
  • 10 sierpnia 2016 17:03
PSL chce interwencji rządu w związku z sytuacją w rolnictwie - Przed wyborami potrafili obiecać wszystko i wszystkim na polskiej wsi i ta wieś zaufała idąc i głosując na PiS. Teraz nie ma odpowiedzi na palące problemy - stwierdził szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. (fot. psl.org.pl)

• Sytuacja w rolnictwie jest fatalna przez niskie ceny skupu owoców i zbóż - ocenił podczas środowej (10 sierpnia) konferencji prasowej w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• PSL żąda interwencji rządu i ministra rolnictwa w tej sprawie.
• Minister Krzysztof Jurgiel odpowiada, że to PSL doprowadził do destabilizacji rynków.

W ocenie szefa ludowców obecna sytuacja w rolnictwie jest "fatalna ze względu na bardzo niskie ceny zbóż, owoców miękkich".

- Np. wiśnie rok temu skupowano po 1,50 zł, a teraz po złotówce. Jabłka rok temu po 50 groszy, a teraz po 20 groszy; cena skupu żyta to 400 zł, gdzie same koszty uprawy, nawozów to jest około 300 zł - wyliczał Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ceny owoców i zbóż spadły rok do roku pomimo niższych w bieżącym roku zbiorów - o 30-50 proc.

Czytaj też: PSL: PiS chce, by rolnicy pracowali do śmierci

Podkreślił jednocześnie, że w trakcie wakacji nie doszło już do dwóch posiedzeń rządu oraz że na sytuację w rolnictwie nie reaguje resort rolnictwa. - Przed wyborami potrafili obiecać wszystko i wszystkim na polskiej wsi i ta wieś zaufała idąc i głosując na PiS. Teraz nie ma odpowiedzi na palące problemy - stwierdził szef PSL.

Ceny minimalne i skup interwencyjny

- Rząd PiS, przedstawiciele PiS bardzo często mówili, że trzeba wprowadzać ceny minimalne. Oczekujemy jak najszybszego ich wprowadzenia - mówił. - Oczekujemy też skupu interwencyjnego przez Agencję Rezerw Materiałowych mleka, masła i innych produktów rolno-spożywczych - dodał.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że oczekuje interwencji ministra rolnictwa oraz jak najszybszych działań rządu w kwestii sytuacji w rolnictwie. - Żądamy tych działań od rządu. Nie może być tak, że są wakacje, jest czas intensywnej pracy w rolnictwie i nie ma pomocy dla tej grupy pracujących - stwierdził.

Minister Krzysztof Jurgiel odnosząc się do słów lidera PSL podkreślił, że po raz kolejny atakuje on rząd PiS i resort rolnictwa twierdząc, że nie ma żadnej reakcji na aktualną sytuację w rolnictwie, w tym na rynku wiśni.

- Widać zapomniał, jak przez 8 lat rządów koalicji PO-PSL jego partia doprowadziła do destabilizacji rynków rolnych, a zwłaszcza mleka, mięsa wieprzowego i chowu trzody chlewnej - powiedział Jurgiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PSL za kratki ! 2016-08-15 20:08:40
    Doprowadzili wspólnie z PiS do destabilizacji na rynku nieruchomości, okradli uczciwych podatników np. ZUS na największej w historii powojennej Polski aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin i miast ściany wschodniej Polski, gdzie są rekompensaty finansowe dla uczciwych ciułaczy(Polskich obywateli) którzy zakupili legalne wcześniej przed aferą powyższą działki w obrębach tylko miast budowlane? Oszuści i złodzieje!!! Zlikwidować KRUS gangsterom, niech płacą na równych prawach składki ZUS jak pozostali uczciwi obywatele.
  • PSL za kratki ! 2016-08-15 15:26:05
    Doprowadzili wspólnie z PiS do destabilizacji na rynku nieruchomości, okradli uczciwych podatników np. ZUS na największej w historii powojennej Polski aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin i miast ściany wschodniej Polski, gdzie są rekompensaty finansowo dla uczciwych ciułaczy(Polskich obywateli) którzy zakupili legalne wcześniej przed aferą powyższą działki w obrębach tylko miast budowlane? Oszuści i złodzieje!!! Zlikwidować KRUS gangsterom, niech płacą na równych prawach składki ZUS jak pozostali uczciwi obywatele.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA