REKLAMA

PSL chce od rządu informacji ws. skutków podpisania CETA

  • Autor: PAP/JS
  • 03 listopada 2016 15:02
PSL chce od rządu informacji ws. skutków podpisania CETA "To jest smutny dzień dla polskiego rolnictwa, polskich rodzin, polskiej gospodarki, polskich konsumentów" - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. gdm.praca.gov.pl).

• PSL chce, żeby rząd przedstawił skutki podpisania umowy gospodarczo-handlowej CETA pomiędzy UE a Kanadą.
• Ludowcy oczekują także przedstawienia "mapy drogowej ratyfikacji" tej umowy.

CETA została podpisana przez Unię Europejską i Kanadę w niedzielę (30 października) w Brukseli. Zniesie ona prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Według szefa PSL "doszło do fatalnej sytuacji". "To jest smutny dzień dla polskiego rolnictwa, polskich rodzin, polskiej gospodarki, polskich konsumentów" - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie. "To jest szczęście dla wielkich korporacji, nie dla obywateli Unii Europejskiej czy Kanady" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że na obecnym posiedzeniu Sejmu PSL złoży projekt uchwały wzywającej rząd do przedstawienia skutków podpisanej umowy. Przypomniał, że została ona podpisana bez ratyfikacji przez parlament narodowy. "PiS tak często mówi o suwerenności, tu nie chciał wzmacniać pozycji polskiego parlamentu, tylko wzmocnił pozycję Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, szkoda" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL dodał, że jego ugrupowanie oczekuje także przedstawienia "mapy drogowej ratyfikacji" tej umowy. "Domagamy się jak najszybszego wniosku o ratyfikację umowy o wolnym handlu z Kanadą, ponieważ wtedy siły polityczne będą mogły się określić, posłowie będą moli się określić, czy są za GMO w Polsce, czy nie, czy są za wprowadzeniem tej szkodliwej umowy" - podkreślił.

Umowa budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska. W niedzielę przed budynkiem Rady UE, gdzie odbywał się szczyt Unia-Kanada protestowało ponad 200 przeciwników CETA, którzy zdołali przełamać policyjny kordon bezpieczeństwa i obrzucili budynek Rady workami z czerwoną farbą. Policja zatrzymała kilkanaście osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PSL zdrajcy, oszuści! 2016-11-03 15:28:27
    W związku z ujawnieniem największej w historii powojennej Polski afery gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin na ”B” (budowlane)podczas haniebnego procederu przestępczego zostały wyłączone również budynki gospodarcze z produkcji rolnej (znajdują się obecnie na terenach mieszkalnych bez możliwości dopłat zewnętrznych do produkcji rolnej, tym bardziej rozbudowy obiektów do hodowli zwierzęcej z środków UE) oznaczone na mapach w starostwach literką” B” mieszczące się przed linią przerywaną . Obecnie cudów PSL-PiS „przestępcy’ oczekujecie, skoro zniszczyliście celowo i świadomie produkcje rolną w obrębach wsi, właściciele gruntów nie byli stronami postępowania podczas przeprowadzanych tak zwanych modernizacji ich gruntów z Środków Unijnych na przełomie 2011-2013roku łamiąc prawa człowieka, odbierając „Nam” Wolność i resztki godności, nie jesteśmy niewolnikami bez żadnych praw bydlaki!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA