REKLAMA

PSL o energii. Kosiniak-Kamysz chce przydomowych elektrowni

  • Autor: GP
  • 13 lutego 2017 11:13
PSL o energii. Kosiniak-Kamysz chce przydomowych elektrowni Lider PSL proponuje zmieniać energetykę tak, by budować elektrownie przy domach. Celem duży udział energii odnawialnej w miksie energetycznym. (fot. PSL/twitter.com)

• Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) przypominał, że do roku 2020 Polska musi wypracować 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych.
• - W 1980 roku w Danii było sześć wielkich elektrowni - mówił polityk w wywiadzie publikowanym w weekend (11 i 12 lutego). - Dziś nadal są, ale obok nich są tysiące małych przydomowych elektrowni solarnych, wiatrowych.
• PSL chce taką taktyką nie tylko poprawić sytuację energetyczną, ale walczyć ze smogiem.
• Elementem tej walki jest propozycja PSL, Narodowy Program Antysmogowy.

Poglądy odbiegające nieco od tradycyjnego ujęcia polskiej energetyki ujawnił lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. W ramach obszernego wywiadu, który opublikowała z liderem Stronnictwa "Gazeta Wyborcza" pojawił się wątek energii i węgla.

-  PiS opiera się na węglu - mówił w rozmowie z periodykiem Kosiniak-Kamysz. Wywiad ukazał się w weekendowym wydaniu gazety (11 i 12 lutego). - Węgiel jest ważny, ale tak jak jestem zwolennikiem ewolucji, tak w energetyce powinno dojść do rewolucji. Z naszych zobowiązań wynika, że energia w Polsce do roku 2020 musi w 15 proc. pochodzić ze źródeł odnawialnych. A ja uważam, że to powinno być 50 proc. - nakreślił ambitny plan polityk PSL.

- Niemcy w ubiegłym roku, w dzień Zielonych Świątek (ruchome święto przypadające na maj lub czerwiec) całą energię czerpali z odnawialnych źródeł energii - podawał przykład zza Odry Kosiniak-Kamysz. Gdy dopytano go o wspomnianą rewolucję stwierdził, że ma ona polegać na rewolucji w tworzeniu bardzo dużej liczy małych elektrowni przydomowych.

Czytaj też: Dla PSL rząd klęka przed korporacjami

- W 1980 roku w Danii było sześć wielkich elektrowni - mówił Kosiniak-Kamysz. - Dziś nadal są, ale obok nich są tysiące małych przydomowych elektrowni solarnych, wiatrowych itd.

Węgla nie będzie dość

W temacie węgla, który pojawia się w rozmowie Kosiniak-Kamysz przypomniał jego zwolennikom, że zasoby węgla są określone.

- Ma on też nie najlepszą kaloryczność, stąd zresztą problemy z jego sprzedażą - stwierdził odnosząc się do trudności branży węglowej polityk. - Na to wszystko nakłada się jeszcze smog.

PSL apeluje o wzmożenie walki ze smogiem

Stronnictwo jest od dłuższego czasu zaangażowane w walkę ze smogiem, który truje polskie miasta. Co więcej, partia nadała swojej walce charakteru politycznego i oskarżyła rząd o pozorowanie działań.

- Na początku rok premier Beata Szydło odważnie obiecywała zakończenie problemu smogu - pisało PSL na swoich stronach internetowych w lutym. - W zapowiedziach wtórował jej wicepremier Morawiecki. Niestety szybko okazało się, że walka o zdrowie Polaków skończyła się tylko na zapowiedziach.

Czytaj też: Spojrzenie lidera PSL na Nord Stream 2

Dla PSL przedstawione przez Ministerstwo Energii rozwiązania dopuszczają stosowanie najbardziej szkodliwego węgla i zezwalają na sprzedaż odpadów węglowych klientom detalicznym, jest winne sytuacji, a na pewno jej nie poprawi.

- To właśnie spalanie niskiej jakości paliwem najbardziej przyczynia się do powstawania smogu - diagnozowali politycy PSL.

Ludowcy więc zaproponowali tzw. Narodowy Program Antysmogowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jorge 2017-02-19 20:37:07
    Do Waldi: przeszkadza Ci to, ja mam.
  • Waldi 2017-02-13 12:13:12
    Już mamy biogazownie w każdej gminie - newsweek.pl/biznes/wiadomosci-biznesowe/nowy-pomysl-waldemara-pawlaka--biogazownia-w-kazdej-gminie,74811,1,1.html - teraz zanosi się na elektrownię w każdej chałupie....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA