REKLAMA

PSL: Sawicki przekonuje, że w Chinach liczy się jakość

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 09:15
PSL: Sawicki przekonuje, że w Chinach liczy się jakość Marek Sawicki z PSL apeluje, by w Chinach konkurować jakością polskich produktów.(fot.:wikipedia.org/CC)

• Marek Sawicki z PSL wie, że polskie rolnictwo i przemysł przetwórczy nie mogą pozwolić sobie na utratę Wielkiej Brytanii.
• Polityk PSL akcentuje, że w sprzedaży do Chin trzeba oprzeć się o jakość, nie ilość.
• Przedstawił też zapowiedź nowych propozycji ekonomicznych PSL. Będą oparte o swobodę gospodarczą.

W czwartek (23 czerwca) na antenie Polskiego Radia o Brexicie i relacjach gospodarczych Polski i Chin rozmawiał Marek Sawicki. Były minister rolnictwa najpierw relacjonował możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskiego eksportu żywności na Wyspy.

- Rynek brytyjski jest ważny, bo to pierwsza trójka rynków eksportowych dla polskiej żywności - podkreślał. Po czym mówił jasno, że nie można pozwolić na scenariusz utraty tej przestrzeni zbytu, także ze względu na dużą mniejszość polską na Wyspach.

Gdy zapytano Sawickiego o współpracę z Chinami, na którą nadzieje rozpaliła wizyta delegacji polityków z Pekinu w Polsce mówił:

Czytaj: Minister rozwoju przewiduje jak Brexit odbije się na gospodarce Europy

- Polskie towary to najwyższa jakość. W Chinach udało się doprowadzić do otwarcia tego rynku na Polską wieprzowinę, drób i produkty mleczarskie. Trochę zagroził temu pomór świń, ale i to udało się przezwyciężyć - relacjonował polityk PSL. - Proszę wziąć pod uwagę, że my nie jesteśmy w stanie zagrozić integralności rynkowi chińskiej żywności. Na tym rynku konkuruje się jakością, a nie ilością. Musimy się nauczyć tego elementu. pozwoli on zbudować marżę, którą polscy przetwórcy i eksporterzy będą mogli się podzielić z polskimi rolnikami.

Sawicki kreślił szansę, podając przykład polskich jabłek, którymi prezydent Andrzej Duda częstował chińskich polityków.

Zapytany o przyszłość PSL Sawicki dał znać, że wielokrotnie wydawało się iż PSL słabnie. - PSL ma zbyt duże doświadczenia historyczne, także po 1989 roku - mówił i relacjonował, że PSL prowadzi racjonalną, pragmatyczną politykę, taką też zbudował sobie stabilne, choć niewielkie poparcie.

Czytaj: Zamieszanie na komisji rolnictwa w Sejmie

- Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało pakiet gospodarczy - mówił o tym, co partia robiła w ostatnich miesiącach po wyborach. - Chcemy konkurować z innymi partiami i ruchami na programy.

Według słów Sawickiego, PSL nacisk chce położyć w swoim nowym programie na swobodę gospodarczą i wiarę w obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA