REKLAMA

PSL ucina plotki! Dalej będzie trzymać z PO?

  • Autor: PAP/ mkr/ gł/ as/
  • 03 listopada 2015 13:08
PSL ucina plotki! Dalej będzie trzymać z PO? Janusz Piechociński: ludowcy wbrew krążącym pogłoskom, nie zamierzają zmieniać koalicjantów w sejmikach wojewódzkich. (fot. Facebook)

PSL potwierdza wszystkie zawarte koalicje na poziomie samorządów wojewódzkich po wyborach w 2014 r. - głosi wtorkowe oświadczenie władz Stronnictwa. Koalicje PO-PSL w sejmikach województw nie są zagrożone - potwierdza PAP wiceszef PO Cezary Grabarczyk.

Oświadczenie podpisane przez szefa PSL Janusza Piechocińskiego i przewodniczącego rady naczelnej partii Jarosława Kalinowskiego, to reakcja na pogłoski o planach tworzenia przez ludowców koalicji w samorządach z PiS.

Piechociński powiedział PAP, że ludowcy wbrew krążącym pogłoskom, nie zamierzają zmieniać koalicjantów w sejmikach wojewódzkich. Według niego to PiS "rozpuszczało wieści, że z inicjatywy PSL-u będą się rozsypywać koalicje z sejmikach wojewódzkich". "U nas ludzie są odpowiedzialni. (...) Trzeba budować szacunek do PSL-u, a nie latać od ściany do ściany" - podkreślił Piechociński.

Wtorkowe oświadczenie głosi, że PSL "potwierdza wszystkie zawarte koalicje na poziomie samorządów wojewódzkich po wyborach w 2014 roku". "Tym samym PSL w pełni dotrzymuje zobowiązań zawartych w umowach na obecną kadencję samorządową. PSL oczekuje wzajemności ze strony partnera koalicyjnego" - zaznaczono.

Według informacji PAP w PSL po październikowych wyborach parlamentarnych wśród ludowców pojawiły się głosy o możliwym scenariuszu zawierania koalicji w samorządach z PiS, a oświadczenie jest efektem spotkania szefów wojewódzkich struktur Stronnictwa, do którego doszło w poniedziałek w Warszawie. "Ustaliliśmy, że nie będziemy zmieniać koalicjantów w sejmikach" - mówił w poniedziałek PAP jeden z uczestników spotkania.

Stanowisko PSL z zadowoleniem przyjął we wtorek wiceszef PO Cezary Grabarczyk. "Koalicje PO-PSL w sejmikach nie są zagrożone. To politycy PiS wykorzystują kłamstwo jako jeden ze sposobów uprawiania polityki i rozsiewali takie informacje w wielu regionach, że może dojść do zmiany w koalicjach samorządowych. Dlatego witam to oświadczenie PSL z satysfakcją, bo ono uniemożliwi rozgrywanie sejmików PiS-owi" - powiedział Grabarczyk PAP.

Jak dodał, on sam również, jako wiceprzewodniczący łódzkiej Platformy, chwali sobie koalicję PO-PSL w sejmiku łódzkim. "Bardzo dobrze współpracujemy" - zapewnił.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych, w głosowaniu do sejmików PSL z 23,68 proc. głosów i zajął trzecie miejsce. Pierwsze było PiS - 26,85 proc., druga PO - 26,36 proc., a czwarty SLD-Lewica Razem - 8,78 proc.

PO z PSL zyskały wówczas niezbędną do rządzenia większość w sejmikach: zachodniopomorskim (19 mandatów na 30 wszystkich), pomorskim (24 na 33), opolskim (17 na 30), lubuskim (18 na 30), kujawsko-pomorskim (24 na 33), wielkopolskim (25 na 39), dolnośląskim (21 na 36), mazowieckim (31 na 51), podlaskim (17 na 30), lubelskim (19 na 33), małopolskim (22 na 39), łódzkim (20 na 33), warmińsko-mazurskim (23 na 30), świętokrzyskim (20 na 30).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA