REKLAMA

PSL: Z powodu podatku od wody grozi nam kryzys żywnościowy?

 • Autor: bad
 • 17 maja 2016 12:18
PSL: Z powodu podatku od wody grozi nam kryzys żywnościowy? Zdaniem PSL czekają nas podwyżki cen żywności, bankructwa firm oraz zwolnienia pracowników. Fot. pixabay

• Horrendalnie wysokie stawki za pobór wody i odprowadzanie ścieków proponowane przez rząd groźne dla branży spożywczej - oceniają eksperci Polskiego Stronnictwa Ludowego.
• Czekają nas podwyżki cen żywności, bankructwa firm oraz zwolnienia pracowników.
• To także cios w budżety gospodarstw domowych.

Woda jest podstawowym produktem używanym do produkcji żywności. Wykorzystywana jest do procesów technologicznych i masowo do upraw i hodowli. To podstawowy i niezbędny element, bez którego nie można prowadzić produkcji. Pomysł rządu, by opodatkować wodę, bardzo krytycznie oceniają przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„Nasi eksperci są przerażeni pomysłami rządu. Jesteśmy świadkiem zamachu na podstawowe dobro, które jest niezbędne do życia. Opodatkowanie tego wielkiego daru natury, wody, nawet tej czerpanej z własnej studni, to skandaliczny pomysł, którego konsekwencje odczują wszyscy. Rolnicy, którzy i tak mają trudną sytuację finansową, będą musieli płacić ogromne opłaty za własną wodę, podlewanie pól stanie się bardzo kosztowne. Osoby, które posiadają stawy rybne, zmuszone zostaną do podniesienia cen za ryby. Na samym końcu zapłacą za te pomysły nasi obywatele - kupując produkty żywnościowe w sklepie” - mówi poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Zgorzelski.

W ocenie Polskiego Stronnictwa Ludowego, zagrożona jest nie tylko produkcja na wsi, ale również firmy, które dzisiaj produkują żywność.

„Zgłaszają się do nas firmy, które produkują przetwory mleczne, mięsne, zakłady piekarskie, cukiernie. Wszędzie tam wykorzystuje się wodę. Właściciele i pracownicy mówią jednym głosem - nowy podatek będą musieli przerzucić na klientów. A to oznacza, że każdy produkt podrożeje. Mleko, twaróg, chleb, wędliny.  Niektórzy przewidują, że będą musieli zwolnić część swojej załogi, a może nawet zamknąć firmę - bo już dzisiaj ludzi nie stać na wiele wyrobów, a drożejąca żywność to uderzenie w podstawowe potrzeby. Te pomysły rządu to skandal” – ocenia Piotr Zgorzelski.

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada podjęcie działań, zmierzających do zablokowania wprowadzenia nowego podatku, w tym skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Zeghar 2016-05-17 15:14:45
  Ja to proponuję sprawdzić czy w projekcie jest tak, jak mówią ludowcy.
 • PSL za kratki ! 2016-05-17 13:11:40
  Do Marudny Smerf: Dokladnie! Szmaty zniszczyli najcenniejsze grunty rolne we wschodniej części Polski zmieniając je z rażącym naruszeniem wszelkich norm prawa na"B"budowane z Środków Unijnych, teraz mówią o głodzie złodzieje! Pomorskie nie udało się wydymać jak dziady ze wschodu, lecz w pomorskim jaka klasa gleby piasek, wschodnia część Polski jak i dawne kresy wschodnie to były najżyźniejsze ziemię również w plony!
 • PSL za kratki ! 2016-05-17 13:09:55
  Do Marudny Smerf: Dokladnie! Szmaty zniszczyli najcenniejsze grunty rolne we wschodniej części Polski zmieniając je z rażącym naruszeniem wszelkich norm prawa na"B"budowane z Środków Unijnych, teraz mówią o głodzie złodzieje! Pomorskie nie udało się wydymać jak dzady ze wschodu, lecz w pomorskim jaka klasa gleby piasek, wschodnia część Polski jak i dawne kresy wschodnie to były najżyźniejsze ziemię również w plony!
 • PSL za kratki! 2016-05-17 13:00:32
  Do Marudny Smerf: Dokladnie! Szmaty zniszczyli najcenniejsze grunty rolne we wschodniej części Polski zmieniając je z rażącym naruszeniem wszelkich norm prawa na"B"budowane z Środków Unijnych teraz mówią o głodzie złodzieje! Pomorskie nie udało się wysunąć jak dzidy ze wschodu, lecz w pomorskim jaka klasa gleby piasek, wschodnia część Polski jak i dawne kresy wschodnie to były najżyźniejsze ziemię również w plony!
 • Marudny Smerf 2016-05-17 12:43:09
  Normalnie nie wierzę. Ludowcy zaczynają mówić ludzkim głosem. Uświadomcie jeszcze to z wodą obywatelom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA