REKLAMA

Ptasia grypa. PSL: Czy minister Jurgiel obudzi się w końcu z zimowego snu?

  • Autor: GP/PAP
  • 21 lutego 2017 12:59
Ptasia grypa. PSL: Czy minister Jurgiel obudzi się w końcu z zimowego snu? Ptasia grypa to choroba, która może zdziesiątkować hodowlę drobiu. Wymusza też prewencyjną utylizację zwierząt. (fot. pixabay.com)

• PSL przypomina, że nadal panuje ptasia grypa. Choroba wpływa na eksport polskiego drobiu do krajów UE i poza granice Wspólnoty.
• Działania Ministerstwa Rolnictwa w ocenie ludowców są nieskutecznie.

Kolejne krytyczne oceny działania kieruje pod adresem ministra Krzysztofa Jurgiela Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). Formacja nie ma zamiaru zapomnieć o sprawie ptasiej grypy, która ma dotykać polskich hodowców drobiu.

- Ministerstwo Rolnictwa przez długi czas udawało, że nie zauważa problemu - grzmiało na stronach internetowych PSL. Wpis zamieszczono w poniedziałek (20 lutego). - Ostatnio podjęło problem, jednak trudno nazwać ruchy resortu jako działania kogoś, kto zapowiadał pełne przygotowanie do odparcia wirusa. Ptasia grypa wciąż rozprzestrzenia się. Czy minister Jurgiel obudzi się w końcu z zimowego snu? - zapytano.

PSL stwierdza, że kraje, które jeszcze niedawno kupował polski drób, teraz już całkowicie zakazały jego importu. W Unii sytuacja jest niewiele lepsza, bo regulacje Wspólnoty pozwalają ograniczyć handel mięsem tylko do regionów dotkniętych ptasią grypą.

- Wykryto u nas ok. 100 przypadków choroby oraz zutylizowano ponad 1,5 mln sztuk drobiu - wyliczyło PSL. - To ogromne straty dla hodowców.

Rozpoznawalność polskich marek rośnie

Polska hodowla drobiu się rozwija, co też podkreślono w ostatnich badaniach rynku. W drugiej połowie lutego Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała ekspertyzę, z której wynika, że rośnie także rozpoznawalność polskich wyrobów żywieniowych.

Od 2009 r. działa dziewięć funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych była odpowiedzią na postulaty organizacji reprezentujących producentów rolnych oraz przetwórców rolno-spożywczych działających w poszczególnych branżach.

W latach 2009-2016 (I półrocze) wpływy na fundusze promocji wyniosły ponad 310 mln zł. Środki pobrane od producentów żywności przekazywane są i gromadzone na rachunkach bankowych Agencji Rynku Rolnego (ARR).

Hodowla drobiu też się rozwija

Polska branża drobiarska rozwija się w imponującym tempie. Stąd wzmożone zainteresowanie tematem grypy wśród PSL. Mówi się nawet o 10 proc. rocznym wzroście w produkcji ptactwa.

- Jesteśmy największym producentem w Unii Europejskiej oraz drugim po Holandii eksporterem (w 2015 r. sprzedaliśmy ponad 850 tys. ton mięsa) - powoływało się na ekspertyzy PSL. Po UE głównym celem eksportu stają się Chiny, które są największym producentem drobiu na świecie, ale również ogromnym importerem tej żywności. Naturalnie należy to tłumaczyć dużą populacją kraju.

Tym bardziej z zaniepokojeniem politycy PSL patrzą na bierność i nieskuteczność Ministerstwa Rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA