REKLAMA

Puszcza Białowieska: Polska zapłaci karę? Rząd wciąż zwleka z odpowiedzią

  • Autor: PAP/AT
  • 22 września 2017 12:40
Puszcza Białowieska: Polska zapłaci karę? Rząd wciąż zwleka z odpowiedzią Puszcza Białowieska (fot.Jacek Karczmarz/Wikimedia Commons)

Rząd wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE o dodatkowy czas na odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej dotyczący kar finansowych za niezastosowanie się do decyzji o natychmiastowym zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

• Wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej został przesłany do Trybunału przez KE w ubiegłym tygodniu.

• Polska potrzebuje więcej czasu na odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej.

• Jeśli Polska będzie wnioskowała o nowe dowody, to do działania będzie się musiała włączyć Komisja Europejska.

Rozmówca poinformował, że termin na odpowiedź, który mija w piątek (22 września), został przesunięty. Na razie jednak nie wiadomo, do kiedy rząd będzie miał czas na reakcję. Decyzję podejmie Trybunał. Jego służby prasowe nie komentują tej sprawy.

Jeśli Polska będzie wnioskowała o nowe dowody, to do działania będzie się musiała włączyć Komisja Europejska. Sam Trybunał rozpatruje bowiem jedynie materiał, który dostarczają mu obie strony postępowania.

Wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej został przesłany do Trybunału przez KE w ubiegłym tygodniu.

To następstwo wysłuchania przed Trybunałem z 11 września, podczas którego KE przedstawiła dowody, że Polska nadal prowadzi wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

W swoim wniosku KE nie sprecyzowała, jakiej wysokości kar się domaga. Podała jednak, że powinny mieć skutek perswazyjny i zapewnić wykonanie orzeczenia o zastosowanie środka tymczasowego, czyli wstrzymania wycinki.

Kary okresowe, jakie może wyznaczyć Trybunał, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy euro dziennie. Jeden z rozmówców z KE twierdzi, że KE celowo nie wskazała wysokości kary, bo jest przekonana, że w tym przypadku Trybunał zasądzi bardzo wysoką stawkę ok. 15 tys. euro dziennie. Nasi dyplomaci wskazują, że takie spekulacje są jednak przedwczesne, bo sprawa jest precedensowa i nie wiadomo, jak się zachowa sędzia prowadzący postępowanie.

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych została podjęta przez Trybunał pod koniec lipca. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał na początku sierpnia, że wstrzymanie wycinki, jak tego chce KE, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

Według ministerstwa środowiska jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej i są niezbędne dla ochrony przyrody. Przeciwnego zdania jest KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele lasów państwowych podkreślają, że Polska stosuje się do decyzji o wstrzymaniu wycinki, a drzewa obecnie wycinane i wywożone z Puszczy są usuwane ze względu na bezpieczeństwo publiczne. Ekolodzy przekonują, że to nieprawda, bo powalane ponad 100-letnie świerki, które znajdowały się z dala od ścieżek, nikomu nie zagrażały.

Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy i Polski. Po stronie polskiej zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą część zajmują trzy nadleśnictwa (Browsk, Hajnówka, Białowieża), w których od zawsze prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WlodekJ1 2017-10-21 00:37:36
    Wszystko toczy sie w dobra strone, mimo duzo nienawisci wobec pana Szyszko, Zieloni przegrali bitwe i Minister moze wykonywac swoj plan i isc do celu - wierze mocno ze teraz bedzie tylko lepiej!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA