REKLAMA

PwC, EY, Deloitte i KPMG: Posłowie chcą ograniczyć dominację wielkiej czwórki firm audytorskich

  • Autor: bad
  • 17 stycznia 2017 13:21
PwC, EY, Deloitte i KPMG: Posłowie chcą ograniczyć dominację wielkiej czwórki firm audytorskich Na krajowym rynku audytu i doradztwa dochodzi do patologii. Fot. fotolia

• Zdaniem UOKiK na krajowym rynku audytu i doradztwa dochodzi do patologii.
• Ma to zmienić nowa ustawa, która otworzy rynek dla polskich firm audytorskich, oddzieli audyt od doradztwa i wprowadzi ściślejszą kontrolę państwa.

Z raportu UOKIK wynika, że rynek audytu w Polsce jest mocno skoncentrowany, dzielą go między sobą globalni liderzy: PwC, EY, Deloitte i KPMG. Jest to tzw. wielka czwórka.

Zdaniem UOKiK na krajowym rynku audytu i doradztwa dochodzi do patologii, ma on charakter oligopolu. Dochodzi do nim do niepożądanych praktyk typu jednoczesne świadczenie doradztwa podatkowego i prowadzenia audytu sprawozdań finansowych.

Sejm chce uzdrowić sytuację, pracuje nową ustawą, która ma otworzyć rynek dla polskich firm audytorskich, oddzielić audyt od doradztwa i wprowadzić ściślejszą kontrolę państwa. 

Jak przypomina Artur Soboń, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zwolennik wprowadzenia nowych przepisów, prace nad projektem ustawy zaczęły się w Ministerstwie Finansów już półtora roku temu. Odbyły się szerokie konsultacje społeczne. Wszyscy zainteresowani mogli zgłosić swoje poprawki i uwagi.

Przyjęty przez rząd projekt trafił do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu powołana została nadzwyczajna podkomisja, która ma na celu przygotowanie projektu ustawy na komisję finansów publicznych. Realny termin złożenia sprawozdania podkomisji to luty.

- Myślę zatem, że w marcu możemy się spodziewać przyjęcia ustawy przez parlament – wyjaśnia w rozmowie z Parlamentarny.pl Artur Soboń. - Jesteśmy już trochę spóźnieni, bo powinniśmy te przepisy wprowadzić do polskiego systemu prawnego w połowie ubiegłego roku. Większość państw Unii Europejskiej ma to już za sobą.

Poseł Soboń dodaje, że przygotowywane rozwiązanie jest wdrożeniem dyrektywy i rozporządzenia PE i rady. Wynika z prac Komisji Europejskiej poczynając na dokumencie Zielona Księga – Polityka badania sprawozdań finansowych: lekcje wyciągnięte z kryzysu, aż po konieczność implementacji nowych przepisów.

- Pozwolą one nie tylko na zwiększenie konkurencyjności rynku, ale też zwiększą transparentność usług audytowych i doradczych z korzyścią dla całego rynku – wyjaśnia Artur Soboń.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA