REKLAMA

Rating Polski utrzymany na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną

  • Autor: bad/PAP
  • 01 lipca 2016 18:49
Rating Polski utrzymany na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną Perspektywa ratingu Polski jest nadal negatywna. Fot. pixabay

Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest nadal negatywna.

Agencja potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie BBB+/A-2 oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie A-/A-2.

15 stycznia agencja obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu BBB+ z A-.

Agencja pisze w komunikacie, że w następstwie zmian w kluczowych instytucjach po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych - pośród innych czynników - pozostają aktualne obawy o niezależność Narodowego Banku Polskiego.

S&P wskazuje jednak na stosunkowo umiarkowane zewnętrzne potrzeby finansowe Polski oraz silny potencjał wzrostu gospodarczego.

"Negatywna perspektywa odzwierciedla nasz pogląd, że istnieje prawdopodobieństwo co najmniej 1 do 3, że moglibyśmy obniżyć rating w ciągu najbliższych 18 miesięcy, jeżeli wiarygodność polityki pieniężnej zostanie osłabiona lub jeśli finanse publiczne pogorszą się względem naszych obecnych oczekiwań" - napisano.

Agencja przewiduje, że wzrost PKB w Polsce w tym roku ukształtuje się na poziomie 3,5 proc.

"Oczekujemy, że wpływ Brexitu na Polskę powinien być w najbliższej perspektywie ograniczony" - napisano.

S&P oczekuje, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie średnio 3 proc. PKB w latach 2016-2019, osiągając 3,2 proc. PKB w 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA