REKLAMA

Regulator cen wody to nowy pomysł Ministerstwa Środowiska

  • Autor: GP
  • 23 sierpnia 2016 09:14
Regulator cen wody to nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Właściciele wodociągów, samorządy często przyjmują uchwały o zbyt dużych podwyżkach za ceny wody. (fot.:publicdomainpictures.net)

• Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić nowy urząd odpowiedzialny za regulację cen wody.
• Powodem takiego działania mają być znaczne podwyżki cen wody, które zaobserwowała NIK.
• Takie rozwiązanie jest częścią regulacji, które resort środowiska przygotowuje w połączeniu z nowym Prawem wodnym.

Polska należy do krajów ubogich w zasoby wody pitnej. Wedle informacji "Naszego Dziennika" ceny wody w Polsce wymagają nowych działań władzy. Stąd też pomysł Ministerstwa Środowiska, by powstał regulator cen wody.

Urząd w założeniu ma zapobiegać zbyt wysokim cenom wody na rynkach lokalnych, które są efektem monopolistycznej pozycji przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Te są najczęściej własnością samorządów.

- Właściciele, samorządy często przyjmują uchwały o zbyt dużych podwyżkach za ceny wody - pisze gazeta.

Argumentów za tym, że sytuacja na rynku ceny wody jest niezdrowa przybywa po ostatniej kontroli NIK. Wedle ustaleń kontrolnych Izby opłaty za wodę i gospodarkę ściekami należą w Polsce do najwyższych w Europie. W ciągu 8 lat wzrosły o 60 proc.

NIK dodaje, że w temacie podwyżek cen wody często podnoszone są argumenty o modernizacji sieci wodociągowej, gdy te słowa mogą de facto znaczyć wszystko.

Rzecznik Ministerstwa Środowiska, Paweł Mucha w wypowiedzi odnoszącej się do tematu precyzuje. - Cena wody powinna zależeć od faktycznych kosztów jej dostarczenia, a nie od wszystkich kosztów, które generuje jej dostawca.

Temat cen wody pojawił się w lipcu, gdy przedstawiono projekt nowej ustawy o wodzie, tzw. Prawo wodne.

Ma on wdrożyć do polskiego prawa art. 9 unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), który stanowi, że wszyscy korzystający z wody, mają za to płacić. Bez implementacji tego artykułu, nie będzie się można starać o fundusze unijne np. na infrastrukturę przeciwpowodziową. Opłatami za pobór wody zostaną objęci zarówno rolnicy, energetyka, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

Krzysztof Brejza (PO) ocenił, że przygotowane przez resort środowiska zmiany uderzą po kieszeniach Polaków.

- Przygotowywana jest podwyżka opłat za korzystanie z wody. Dla mieszkańców będzie oznaczało to wzrost ceny do 20 proc. za wodę, dla przedsiębiorców nawet do 300-400 proc. w zależności od prowadzonej działalności - mówił poseł PO na konferencji prasowej w połowie lipca.

Ministerstwo odpowiadało, że sytuacja na terenach przybrzeżnych, zwłaszcza na brzegach rzek wymaga nowych regulacji.

- Przepisami nowej ustawy Prawo wodne integrujemy służby gospodarki wodnej, które obecnie są rozproszone na różnych szczeblach. Wprowadzamy wspólne zarządzanie gospodarką wodną. Rzeka i wały będą znajdowały się w jednych rękach, to jedna z podstaw we właściwym zarządzaniu ryzykiem przeciwpowodziowym – zaznaczył wiceminister Gajda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Grzegorz 2016-08-24 09:35:22
    Co tam "urząd regulacji wody" ! Proponuję od razu po całości powołać : "Urząd regulacji energii" "Urząd regulacji śmieci" "Urząd regulacji klimatu" "Urząd regulacji ruchu drogowego" "Urząd regulacji urzędów regulacji" i tak dalej... co by tu jeszcze sp..ć panowie ? Socjalizm nadal "bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych ustrojach" ! .... szkoda tylko że naszym kosztem !!! Bo wystarczy zlikwidować "spółeczki miejskie" - wszelkiego rodzaju rpwik'i - z zarządami biorącymi KROCIE kasy za NIC ! Nie da się takiego "przedsiębiorstwa" (które jest monopolistą i może nam dyktować warunki, a my się MUSIMY na nie godzić ) włączyć do urzędów lub starostw ??? Pewnie się nie da bo fajnie się tam przechowuje cwaniaków z nadania partyjnego - i to niezależnie która partia rządzi w tym kraju ! Po prostu DRAŃSTWO !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA