REKLAMA

Reparacje wojenne: Wielka Brytania wesprze Polskę w sprawie odszkodowania od Niemiec?

  • Autor: PAP/AT
  • 25 września 2017 07:37
Reparacje wojenne: Wielka Brytania wesprze Polskę w sprawie odszkodowania od Niemiec? Nielegalny rząd komunistyczny w Polsce nie miał żadnych praw, żeby zrzec się reparacji od Niemiec (fot.pixabay.com)

Mam zamiar wykorzystać moją pozycję w brytyjskim parlamencie, żeby Wielka Brytania wsparła Polskę w jej dążeniach - powiedział polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Kawczynski o reparacjach wojennych dla Polski.

• Najwyższy czas, żeby Polska wnioskowała i żądała od Niemiec reparacji wojennych - powiedział Kawczynski.

• Nielegalny rząd komunistyczny w Polsce nie miał żadnych praw, żeby się ich zrzec - zauważył.

• Do tego zmusił nas Związek Radziecki - dodał.

"Według mnie to najwyższy czas, żeby Polska wnioskowała i żądała od Niemiec reparacji wojennych" - powiedział polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej Daniel Kawczynski.

Jak mówił: "Nielegalny rząd komunistyczny w Polsce nie miał żadnych praw, żeby się ich zrzec. Do tego zmusił nas Związek Radziecki".

Polityk zwrócił uwagę, że "jesteśmy ostatnim pokoleniem Polaków, które ma emocjonalny stosunek do tego, co się zdarzyło, dzięki opowieściom naszych dziadków, którzy przeżyli wojnę".

"Jest istotne, żeby polski rząd teraz dążył do otrzymania reparacji" - stwierdził Kawczynski. Jak dodał: "Mam zamiar wykorzystać moją pozycję w brytyjskim parlamencie, żeby Wielka Brytania wsparła Polskę w jej dążeniach".

Czytaj też: Waszczykowski: W sprawie reparacji potrzebne ekspertyzy także zagranicznych ekspertów

Polityk przypomniał, że Wielka Brytania razem z USA i Związkiem Radzieckim podpisały porozumienie w Jałcie, które miało decydujące znaczenie dla kształtu powojennej Europy, w tym Polski.

Po bezwarunkowej kapitulacji Niemcy miały być podzielone na strefy okupacyjne: sowiecką, amerykańską, brytyjską i francuską. Partia nazistowska miała zostać zdelegalizowana, a zbrodniarze wojenni postawieni przed sądem. Uzgodniono również, że Niemcy będą zdemilitaryzowane, a ich przemysł poddany kontroli. Oprócz tego będą musiały zapłacić reparacje wojenne, których rozmiar i tryb ustali specjalna komisja utworzona w Moskwie.

Uznaje się, że efektem konferencji jałtańskiej było umieszczenie Polski za "żelazną kurtyną".

W związku z tym Kawczynski stwierdził: "mamy moralny obowiązek upewnić się, że Polska otrzyma rekompensatę, na którą zasługuje" - podsumował.

W opublikowanej dwa tygodnie temu na stronie Sejmu ekspertyzie dot. reparacji wojennych Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze. BAS przygotowało opinię na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Z kolei zespół ekspertów niemieckiego parlamentu 28 sierpnia 2017 r. wydał opinię dotyczącą polskich roszczeń reparacyjnych od Niemiec za straty podczas II wojny światowej. Z opinii wynika, że polskie roszczenia, zarówno państwowe, jak i indywidualne, są nieuzasadnione. Autorzy opinii zastrzegają, że przedstawione stanowisko nie jest oficjalnym stanowiskiem Bundestagu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Prawdziwy Polak 2017-09-27 10:41:42
    Do Polak: Polacy mordowali Ukraińsców, Czechów, Węgrów, Mołdawian (Wołochów). To może nich Niemcy od razu oddadzą kasę tym których my gnębiliśmy. Pomijając sferę odpowiedzialności moralnej oczywiście.
  • Polak 2017-09-26 17:46:42
    Niemcy przez wieki mordowali Polaków. Mają to w genach i nic tego nie zmieni. Nawet gdyby wypłacali nam odszkodowanie przez 1000 lat to i tak swoich długów nie odrobią, pomijając sferę odpowiedzialności moralnej i humanitarnejREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA