REKLAMA

Repolonizacja przyniesie nowych pracowników ze Wschodu

  • Autor: pulshr.pl
  • 29 grudnia 2015 14:04
Repolonizacja przyniesie nowych pracowników ze Wschodu Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy Loyd (fot. PTWP)

Polskę może ominąć fala imigrantów z Syrii, którzy chcą się dostać do krajów Europy Zachodniej, ale na polski rynek pracy może przybyć znaczna liczba repatriantów - uważa ekspert od rynku pracy, Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy Loyd.

– Obawy względem imigrantów z Syrii są nieuzasadnione, gdyż celem ich podróży zasadniczo nie jest Polska - mówi nam Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy Loyd. - Jako imigranci zarobkowi obrali sobie za cel kraje Zachodniej Europy, stąd najbliższy im kierunek to Niemcy. 

Ekspert zaznacza w rozmowie z portalem PulsHR.pl, że polski rynek pracy jednak może znaleźć się w sytuacji, której nikt do tej pory nie zauważa.

- Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia zatrudnienia w Polsce imigrantów z krajów, które są nam bliższe kulturowo. Mam tu na myśli przede wszystkim Ukraińców, którzy są coraz aktywniejsi na polskim rynku pracy. Nie stanowią oni jednak zagrożenia dla Polaków poszukujących pracy, lecz wypełniają lukę zatrudnienia w ważnych dla nas obszarach gospodarki, takich jak m.in. rolnictwo. W 2016 roku należy spodziewać się także skutków programów repolonizacyjnych, skierowanych do Polaków żyjących poza granicami kraju oraz pokoleniowych Polaków. Rząd przewiduje duże wydatki budżetowe na ten cel – ocenia Bartosz Kaczmarczyk.

Więcej o rynku pracy i trendach w zatrudnieniu w 2016 roku na portalu pulsHR.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • suworov 2015-12-29 14:20:22
    A czy Pan Bartosz Kaczmarczyk zna choćby jednego araba, który w Niemczech albo Szwajcarii ciężko pracuje, tak jak Polacy ??? Chętnie dowiem się gdzie są tacy.
  • paweł matuszewski 2015-12-29 14:12:36
    Znam kilkudziesięciu obywateli i obywatelek Ukrainy narodowości po rodzicach polskiej którzy w Łodzi pracują na szwalniach przysparzając dochodu naszemu krajowi. To dobrzy wydajni pracownicy którzy myślą o ściągnięciu rodzin i na stałe zamieszkaniu w Polsce. Natomiast imigranci muzułmańscy nie lubią i nie chcą pracować a mają przecież PO kilkoro dzieci i żony. Liczą na zasiłki w państwach unii europejskiej na poziomie ok 1000 zł na osobę. Tylko że takich zasiłków nie dostają nawet polacy????REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA