REKLAMA

Resort finansów zachęca do płacenia bezgotówkowego

  • Autor: bad/PAP
  • 04 kwietnia 2016 13:01
Resort finansów zachęca do płacenia bezgotówkowego Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa szacuje się na ok. 80 proc. Fot. pixabay

• We wtorek, 5 kwietnia Ministerstwo Finansów włączy się do europejskiej kampanii „No Cash Day".
• Kampania promuje zalety transakcji bezgotówkowych i posiadania rachunku bankowego.
• Akcja jest organizowana pod patronatem Parlamentu Europejskiego.

- Ministerstwo Finansów jako członek Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności wspiera promowanie obrotu bezgotówkowego. Niesie on konkretne korzyści dla wszystkich uczestników rynku płatniczego. Dla gospodarki i państwa oznacza znaczną redukcję kosztów obsługi płatności, ale także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy i większą przejrzystość gospodarczą. A to przecież przekłada się na większe wpływy podatkowe oraz redukcję szarej strefy – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ministra Finansów.

Jak dodaje rzecznik, społeczeństwu i indywidualnym konsumentom bezgotówkowe instrumenty płatnicze zapewniają bezpieczeństwo, wygodę użycia oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Dlatego dzień bez płacenia gotówką ma zachęcać również do posiadania rachunku bankowego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i płacą wyłącznie gotówką.

Czytaj też: Udział w programie 500 plus korzystny dla banków

Idea płatności bezgotówkowych jest zapisana w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020.

Obniżenie opłaty interchange

Dynamiczny rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce w ostatnich latach to zasługa m.in. obniżenia poziomu opłaty interchange w Polsce, która jest teraz jedną z najniższych w UE. Ta należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji przy użyciu karty wynosi teraz 0,3 proc. w przypadku transakcji kartą kredytową i 0,2 proc. w przypadku karty debetowej.

Ministerstwo Finansów mocno wspierało inicjatywę parlamentarną w tym zakresie. To ograniczenie jednej z najważniejszych barier w akceptacji kart płatniczych pozwoliło na znaczny rozwój  nowoczesnych form płatności w naszym kraju. Wyraźnie widać, że Polacy są otwarci na korzystanie z elektronicznych kanałów rozliczeń i bezgotówkowych płatności.

Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, liczony odsetkiem osób dorosłych, które posiadają rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, szacuje się na ok. 80 proc. (przy średnim poziomie ubankowienia w innych krajach UE przekraczającym znacznie 90 proc.).

– Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad regulacjami dotyczącymi wdrożenia do polskiego prawa postanowień dyrektywy w sprawie dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Liczymy, że będą one impulsem dla instytucji finansowych do przygotowania ofert rachunków jeszcze bardziej nakierowanych na tę część społeczeństwa, która dotychczas nie korzysta z usług banków – mówi Waldemar Grzegorczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA