REKLAMA

Resort rozwoju pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców

  • Autor: PAP/MIW
  • 13 września 2016 17:41
Resort rozwoju pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców Mariusz Hałądyj, wiceminister rozwoju zapowiada złagodzenie prawa pracy dla małych firm. (fot. mat. Min. Gospodarki)

• Posłowie komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji wysłuchali informacji wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja dotyczącej poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.
• Resort proponuje złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, łatwiejsze odzyskiwanie długów a także możliwość powoływania nowego rodzaju spółki.
• Ministerstwo chce również  wprowadzić ułatwienia w sukcesji firm jednoosobowych.

Haładyj podkreślił, że zaproponowane rozwiązania zostały wypracowane w dialogu z przedsiębiorcami.

- One wszystkie w zasadzie wynikają z naszych rozmów, które odbyliśmy z przedsiębiorcami i z organizacjami przedsiębiorców. Po to, aby sprawdzić czy te nasze rozwiązania odpowiadają rzeczywistym problemom - zaznaczył.

Wśród rozwiązań, które zaproponował resort są zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

- Po pierwsze żeby przyspieszyć same postępowania administracyjne. Bo jedna sprawa administracyjna potrafi wędrować przez paręnaście instancji bez rozstrzygnięcia czasami parę lat - dodał Haładyj.

Wskazał, że drugi element to zmiana podejścia administracji do załatwiania spraw tak żeby przestawić tryby pracy administracji na system pracy "pro mediacyjny, pro dialogowy".

- Trzecia kwestia to wprowadzanie takich ogólnych wytycznych w sprawie kar administracyjnych. Ponieważ dzisiaj prawo administracyjne w tym aspekcie można powiedzieć jest bardziej bezwzględne niż prawo karne nawet - powiedział Haładyj. Wiceszef resortu rozwoju poinformował, także, że resort chce wprowadzić ułatwienia w sukcesji firm jednoosobowych.

- Mamy 100 zgonów miesięcznie rejestrowanych w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, jest to wystarczający powód do tego żeby tym zagadnieniem się zająć. Jest on bardzo trudny z szczególnie z podatkowego powodu. Prowadzimy rozmowy z ministerstwem finansów, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie w tej sferze - dodał.

Jak wskazał Haładyj resort proponuje wprowadzenie w takiej sytuacji instytucji prokurenta mortis causa, który w tym okresie zapewni ciągłość funkcjonowania firmy i przeprowadzi proces przejęcie firmy przez spadkobierców.

Kolejne rozwiązanie, które ma uprościć działalność przedsiębiorców to skrócenie okresu przechowywania przez firmy dokumentacji kadrowo-płacowej. Haładyj wskazał, że w Polsce obowiązuje jeden z najdłuższych na świecie okresów przechowywania - wynosi on 50 lat. Według propozycje resortu okres ich przechowywania ma być skrócony do 10 lat.

Resort rozwoju proponuje także podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy.

Ministerstwo przygotowuje też propozycje rozwiązań, którego celem ma być łatwiejsze odzyskiwanie długów. Haładyj powiedział, że wprowadzona ma być także koncepcja utworzenia nowego typu spółki kapitałowej - prostej spółki akcyjnej, która m.in. miałaby pomóc w działalności osób, które zakładają start-upy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA