REKLAMA

Resort rozwoju szykuje uproszczenia dla samorządów

  • Autor: PAP/JS
  • 17 października 2016 21:05
Resort rozwoju szykuje uproszczenia dla samorządów Ministerstwo Rozwoju we współpracy z samorządami przygotowuje pakiet uproszczeń, które mają przyspieszyć wykorzystanie środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) (fot.PTWP)

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z samorządami przygotowuje pakiet uproszczeń, które mają przyspieszyć wykorzystanie środków unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) – zapowiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wiceminister poinformowała, że zaawansowanie wdrażania RPO jest obecnie na poziomie ok. 30 proc. tego, co zakładano na początku br., prognozując zamknięcie roku.

"Jesteśmy w tej chwili po wstępnej analizie tuż przed końcem roku. Powiedzmy, że RPO nie jest liderem stawki (wśród innych programów unijnych - PAP) - jego implementacja w tej chwili jest na poziomie mniej więcej 30 proc. względem zakładanej kwoty na początku tego roku" - poinformowała Emilewicz, nie podając konkretnych kwot wykorzystania środków z RPO.

Regionalne Programy Operacyjne są realizowane przez samorządy województw, które ogłaszają i rozstrzygają konkursy w ramach puli środków dostępnych w RPO poszczególnych województw. Samorządowcy zgłaszali wcześniej, że wykorzystanie środków jest utrudnione przez skomplikowane formalności i procedury.

Wiceminister Emilewicz przyznała, że resort rozwoju ma świadomość problemów rzutujących na tempo wykorzystania środków z RPO.

"Zapewne jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Jednym z powodów, o którym wszyscy wiedzieli jest to, że ta perspektywa finansowa jest znacznie trudniejsza od poprzedniej" - oceniła wiceminister.

Czytaj też: Hamryszczak: Programy transgraniczne szansą dla samorządów

"W poprzedniej perspektywie mogliśmy - upraszczając - kupować młotki i gwoździe po to, aby budować karmniki; natomiast w tej perspektywi)e finansowej środki, z których możemy korzystać, to pieniądze na budowę rakiety czy satelity. Przeskok do wykonania jest bardzo duży i zdajemy sobie sprawę, jak trudne są to środki" - mówiła Emilewicz, zapowiadając radykalne uproszczenia w systemie.

"W kooperacji z państwem (samorządami - red opracowujemy od kilku miesięcy system uproszczeń - radykalnych uproszczeń, aby to, co jest tylko możliwe, nie było wymagane" - zapewniła wiceminister.

Chodzi m.in. o to - wyjaśniała - aby np. urzędnicy, którzy ostatecznie decydują o niektórych konkursach w administracji centralnej, nie musieli sprawdzać urzędów, które są właściwe dla danego obszaru i które decydowały w danej sprawie wcześniej. "By np. w kwestii oddziaływania na środowisko urzędnik w Warszawie nie sprawdzał regionalnego inspektora ochrony środowiska, bo nie ma takich kompetencji" - mówiła wiceminister.

"Tego typu uproszczenia, tam gdzie to tylko jest możliwe, przygotowujemy. Ale być może potrzeba ich jeszcze więcej" - wskazała wiceminister, prosząc samorządy o dialog w tym zakresie.

"Jeśli są obszary, w których możemy upraszczać, możemy sprowadzać te tak duże wymagania do takich, które są zrozumiałe i akceptowalne, to tutaj ten dialog jest absolutnie konieczny" - podsumowała Emilewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA