REKLAMA

Resorty administracji i finansów chcą ukrócić zadłużanie się samorządów. Co one na to?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 11 kwietnia 2016 13:01
Resorty administracji i finansów chcą ukrócić zadłużanie się samorządów. Co one na to? Resorty administracji i finansów chcą wzmocnić zabezpieczenia przed zadłużaniem się samorządów (fot.pixabay)

• Resorty administracji i finansów chcą wzmocnić zabezpieczenia przed zadłużaniem się samorządów.
• Zdaniem Eugeniusza Gołembiewskiego, burmistrza Kowala, zamiast zajmować się częściowymi problemami, trzeba skupić się na pracach nad całościową reformą ustawy o dochodach JST i ustawy o finansach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z resortem finansów oraz regionalnymi izbami obrachunkowymi przygotuje projekt zmian w prawie zmierzający do wzmocnienia zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin – zapowiedział 31 marca w Sejmie wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek.

Resort spraw wewnętrznych i administracji dostrzega poważny problem wysokiego poziomu zadłużenia w niektórych samorządach – mówił Chwałek na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Jak podkreślił, niektóre samorządy coraz częściej korzystają z kredytów w parabankach.

– Jest to coraz bardziej rozpowszechniona forma pozyskiwania środków przez samorządy, obarczona dosyć wysokimi kosztami oraz odsetkami – powiedział Chwałek.

Jak mówił, pojawiła się potrzeba wprowadzenia zmian prawnych, które zabezpieczyłyby samorządy przed nadmiernym zadłużeniem. Chodzi na przykład o wprowadzenie natychmiastowej klauzuli wykonalności, by – jak mówił Chwałek – odsunąć władze samorządów borykających się z poważnymi problemami finansowymi od dalszego zadłużania.

Co na to samorządowcy? Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala i członek zespołu ds. finansów w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, mówi:

– Mnie przede wszystkim nasuwa się pytanie, gdzie w tych przypadkach były organy nadzorcze, czyli głównie RIO? Dlaczego nikt tego nie wychwycił? Przecież takie zadłużenie nie pojawia się w ciągu jednego roku. Moim zdaniem obowiązujące dzisiaj prawo daje instrumenty do kontrolowania finansów JST, chyba że mamy do czynienia z fałszowaniem sprawozdań, ale to raczej nie miało miejsca. Nie trzeba nam nowych przepisów, wystarczy przestrzegać tych, które mamy.

Zdaniem Gołembiewskiego zamiast zajmować się częściowymi problemami, trzeba skupić się na pracach nad całościową reformą ustawy o dochodach JST i ustawy o finansach.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA