REKLAMA

Rolnicy mogą nie dostać obiecanych dopłat

  • Autor: JP
  • 12 maja 2017 07:17
Rolnicy mogą nie dostać obiecanych dopłat Część rolników dostała za dużo pieniędzy, a dla reszty zabrakło. (Fot.: Pixabay)

PiS prawdopodobnie nie wypłaci rolnikom w obiecanych terminie zaległych dopłat za 2016 i 2017 r. 1,3 mln rolników może nie dostać dopłat obszarowych za 2017 r. – alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Na domiar złego, Polsce grozi ze strony Brukseli kara w wysokości nawet 2,5 mld złotych - pisze dziennik.

O kłopotach z wypłatą dopłat dla rolników mówi się od kilku tygodni. Wyborcza już w marcu pisała, że nie wszyscy dostaną pieniądze za poprzedni rok, bo w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa źle wyliczono ich wysokość. Część rolników dostała za dużo pieniędzy, a dla reszty zabrakło - czytamy w artykule.

W tym roku może być jeszcze gorzej, bo nie działa system informatyczny obsługujący dopłaty.

Wirtualna Polska opublikowała pismo, jakie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela wysłali wiceprezesi Agencji, Halina Szymańska i Arkadiusz Szymoniak - relacjonuje GW. Z listu prezesów do ministra Jurgiela wynika, że spora grupa rolników ciągle nie dostała pieniędzy za rok 2016. Chodzi m.in o dopłaty rolno-środowiskowe, pielęgnacyjne, ekologiczne. Co gorsza, wszystkim, czyli ok. 1 mln 350 tys. rolników grozi, że nie dostaną dopłat obszarowych za 2017 rok.

"Dalsze przesuwanie terminu wdrożenia oprogramowania będzie skutkowało utratą unijnych środków i nałożeniem przez Komisję Europejską kary na Polskę do 2,5 mld złotych" - ostrzegają ministra rolnictwa wiceprezesi. List nosi datę 20 kwietnia. Minister Jurgiel do dziś nie odpowiedział na list.

System informatyczny w ARiMR też wciąż nie działa, choć już w połowie grudnia 2016 r. został oficjalnie odebrany od amerykańskiej firmy Hewlett-Packard, która przygotowywała go dla agencji. Ale do dziś program nie został uruchomiony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA