REKLAMA

Rosja: powstanie bank przeciwko sankcjom USA

  • Autor: PAP/JS
  • 19 stycznia 2018 23:22
Rosja: powstanie bank przeciwko sankcjom USA Władze podjęły decyzję o utworzeniu banku, by chronić przed działaniem amerykańskich sankcji sektor obronny. (fot. pixabay.com)

W obronie przed sankcjami USA w Rosji utworzony zostanie specjalny bank do obsługi kontraktów państwowych i zamówień publicznych w dziedzinie obronności. Poinformował o tym minister finansów tego kraju Anton Siłuanow.

Na czele banku stanie Piotr Fradkow, syn byłego premiera i dyrektora Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Bank powstanie na bazie Promswiazbanku (PSB). Taka decyzja została podjęta przez rząd i bank centralny - powiedział dziennikarzom Siłuanow. Dodał, że Promswiazbank odpowiada tej funkcji ze względu na rozmiar i rozwiniętą sieć oddziałów. W połowie grudnia centralny bank wprowadził do Promswiazbanku czasową administrację i przekazał bank do reorganizacji.

Piotr Fradkow to bankowiec, który obecnie kieruje Rosyjskim Centrum Eksportowym. Jego ojciec, Michaił Fradkow, był premierem Rosji w latach 2004-2007; na czele SWR stał od 2007 do 2016 roku.

Promswiazbank będzie dokapitalizowany i przekazany państwu - poinformował bank centralny.

Obecnie operacje w ramach zamówień w dziedzinie obronności może obsługiwać kilka banków, zatwierdzonych przez bank centralny. Jak podaje rosyjska redakcja BBC, z ostatnich ujawnionych danych wynika, że takich banków jest osiem, m.in. Sbierbank, WTB, Gazprombank.

Władze podjęły decyzję o utworzeniu banku, by chronić przed działaniem amerykańskich sankcji sektor obronny.

W sierpniu prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, przewidującą nałożenie sankcji na osoby lub przedsiębiorstwa, biorące udział w "istotnych transakcjach" z rosyjskimi sektorami obronności lub wywiadu.

Jak podaje Financial Times, pod koniec miesiąca amerykański departament skarbu może przekazać do Kongresu spis kolejnych rosyjskich podmiotów, na które zostaną nałożone sankcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA