REKLAMA

Rosja, Putin: Będziemy przeciągać zniesienie embarga najdłużej jak to możliwe

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2016 10:12
Rosja, Putin: Będziemy przeciągać zniesienie embarga najdłużej jak to możliwe Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego (Władimir Putin, fot.wikipedia.org/CC BY-SA 2.0)

• Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczy, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność.
• Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.

"Będziemy przeciągać (zniesienie embarga - red.), najdłużej, jak to możliwe" - powiedział szef państwa na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. "Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te - nazwijmy to - krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje" - powiedział rosyjski prezydent.

Ocenił, że "wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja (embargo - red.) trwała jak najdłużej".

Czytaj też: Nagranie spotkania Tusk-Putin-Szojgu z tłumaczeniem na stronie MON

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. - do końca 2017 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA