REKLAMA

Rosjanie nie chcą wpuścić polskich tirów do swojego kraju

  • Autor: pulshr.pl
  • 28 stycznia 2016 18:16
Rosjanie nie chcą wpuścić polskich tirów do swojego kraju Od niedzieli polskie tiry nie wjadą do Rosji? (fot.Jude and Mark/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• Obecnie obowiązujące zezwolenia na wjazd tirów do Rosji tracą moc w niedzielę, 31 stycznia.
• Do tego czasu polskie ciężarówki powinny opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.
• Zaplanowane na 28 stycznia rozmowy nie odbyły się. Zabrakło rosyjskiej delegacji.

W niedzielę (31 stycznia) mija termin obowiązywania zezwoleń dla polskich przewoźników drogowych, działających na terytorium Rosji. Oznacza to, że najpóźniej do tego dnia polskie pojazdy ciężarowe powinny opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej. Tymczasem polsko-rosyjskie rozmowy utknęły w martwym punkcie.

W skierowanym w czwartek (28 stycznia) do mediów komunikacie, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa stwierdza, że poprzedni rząd nie przyjął w październiku ubiegłego roku delegacji rosyjskiej i dopiero po zmianie rządu odbyły się dwa spotkania z rosyjskim wiceministrem. Kolejne miało się odbyć w czwartek i piątek (28-29 stycznia) w Gdańsku w ramach polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Tematem negocjacji miały być zasady wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenie wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 rok.

Przeczytaj o GDDKiA.

- Strona rosyjska nie przyjechała pomimo zapewnień składanych w Swietłogorsku tydzień temu – powiedział Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa podczas briefingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

- Wystąpimy do ministra transportu Federacji Rosyjskiej z prośbą o podanie przyczyny niestawienia się delegacji na umówione spotkanie. Ze swojej strony wyrażam wolę dalszych rozmów – dodał wiceminister Szmit.

Jak stwierdzają przedstawiciele MIB resort analizuje dalsze, możliwe do podjęcia działania. Przypomina zarazem, że to nie pierwszy w ostatnich latach przypadek, gdy rozmowy dotyczące zasad przewozu towarów pomiędzy Polską i Rosją prowadzone są praktycznie do ostatniej chwili tj. wygaśnięcia dotychczasowych zezwoleń. A te tracą ważność 31 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA