REKLAMA

Rynek ropy i niechęć banków, a ceny węgla i rujnowanie górnictwa

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 20 stycznia 2016 12:20
Rynek ropy i niechęć banków, a ceny węgla i rujnowanie górnictwa Szacuje się, że w obrocie międzynarodowym jest ponad 1 mld 100 mln ton węgla. Trzeba będzie z tym konkurować - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Musimy wybrać w polskim górnictwie te kopalnie, które mają geologiczną i technologiczną szansę na efektywność - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Poziom cen węgla i prognozy co do tych cen ładują w branżę wielkie pokłady pesymizmu. Jak Pan ocenia to, co dzieje się z cenami surowców, w tym węgla?

- Poziom cen węgla na rynkach światowych jest drastycznie niższy niż był cztery lata temu, ale i tak jest o 120 proc. wyższy niż był na początku lat 90-tych.

Niemniej dziś przed górnictwem - zwłaszcza polskim - staje wyzwanie konkurencyjności wobec węgla importowanego, którego na świecie jest coraz więcej. Szacuje się, że w obrocie międzynarodowym jest ponad 1 mld 100 mln ton węgla.

Oczywiście decydujące są koszty produkcji, bo one stanowią o cenach. A tu rokowania są coraz gorsze.

Prawie niezauważona została w polskich mediach informacja, a zwłaszcza analiza skutków dla cen surowców energetycznych, jakie będą konsekwencją zniesienia ograniczeń w handlu z Iranem.

Czytaj całość wywiadu na stronach portalu wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA