REKLAMA

Ryszard Petru: tego nie wolno obiecywać Polakom

 • Autor: TM
 • 01 października 2015 13:12
Ryszard Petru: tego nie wolno obiecywać Polakom Nie wolno tego obiecywać Polakom, kiedy nie mamy na to pieniędzy - powiedział Petru. Fot. facebook.com

Nie wolno obiecywać Polakom większej kwoty wolnej od podatku, kiedy nie ma na to pieniędzy, a dopłaty dla rodziców na każde rodzące się dziecko są bez sensu - mówi o pomysłach na polską gospodarkę Ryszard Petru.

W rozmowie z money.pl szef Nowoczesnej przyznaje się też do błędu w temacie kredytów we frankach. Lider Nowoczesnej podkreśla, że jest przeciwny wspieraniu posiadaczy kredytów we frankach z budżetu.

Rządowe negocjacje z właścicielami banków

Koncepcja powinna być zupełnie inna. Droga jest jasna i powinna się zacząć od rządowych negocjacji z właścicielami banków, bo im posiadanie tych kredytów też się nie opłaca. Spora pula długoterminowych kredytów we frankach kosztuje i jest dla banku obciążeniem, które można wycenić - tłumaczy w rozmowie z money.pl.

Zdaniem Petru, tak wyliczoną kwotę można przeznaczyć na przewalutowanie kredytów po niższym kursie i rozłożyć tę sumę bankom na kilkuletnie raty, by nie było potężnego uderzenia w jednym roku. Sam też przyznaje się do pomyłki w sprawie oceny bezpieczeństwa frankowych kredytów: - Wziąłem taki kredyt i sam straciłem.

Pomysły politycznych konkurentów

W mocnych słowach Petru ocenia wiele pojawiających się w kampanii pomysłów politycznych konkurentów. Repolonizację banków uważa za pomysł bez sensu. - Nikt z polskich biznesmenów się do tego nie garnie, a są co najmniej cztery oferty tego typu - podkreśla.

Jedynym ratunkiem dla kopalni nie jest ich dofinansowywanie, a prywatyzacja. - Kopalnie muszą być rentowne, bo pewnego dnia Komisja Europejska ostatecznie nie zgodzi się na pomoc dla nich i trzeba je będzie zamykać - ocenia.

Bez dopłat dla rodziców

Petru jest też przeciwnikiem dopłat dla rodziców rodzących się dzieci.

Długofalowo to nieskuteczna polityka, bo na przykład we Francji powoduje, że najwięcej dzieci rodzi się w biednych rodzinach mieszkających w gettach. Nie tędy droga - twierdzi w rozmowie z money.pl. - Rozwiązaniem jest dobra praca, edukacja, a nie dopłaty po 500 złotych.

Szef Nowoczesnej jest też przeciwny podnoszeniu kwoty wolnej od podatku.

Nie wolno tego obiecywać Polakom, kiedy nie mamy na to pieniędzy - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Ewa 2015-10-07 12:37:48
  W końcu ktoś z głową na karku. Brawo .Nowoczesna!
 • MarekS 2015-10-02 22:19:11
  Do komentator: Zniesienie przywilejow emerytalnych dla wszystkich nowo wchodzących na rynek pracy od 1.01.2016 jest w programie .Nowoczesnej jednym z podstawowych postulatów.
 • jaco 2015-10-02 19:38:44
  Tego nawet nie warto komentować. Skąd wylazł ten Petru? Kto go wyciągnął z kapelusza, bo dlaczego, to wiadomo: Kukiz musi "paść"
 • komentator 2015-10-02 10:51:31
  Niestety - to wszystko racja i prawda. Piszę: niestety bo, na pewno, jest to bolesne dla tych wszystkich, którzy liczą, że po wyborach popłynie skądś kasa. A - nie popłynie. A jak popłynie - to za kilka lat zapłacimy za to podwójnie. Jedyne czego mi brakuje w programie i wypowiedzi Petru, ale tego akurat brakuje mi u wszystkich - to zniesienie przywilejów emerytalnych! Nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a stać nas na takie horrendalne przywileje? Coś mi tu nie gra. Domagam się zniesienia przywilejów emerytalnych!!!
 • qewrtr 2015-10-02 09:36:49
  zakamuflowane PO rusza do boju - mogę się założyć o każą ilość pieniędzy że po wyborach połączy się z PO..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA