REKLAMA

Ryszard Petru: zakaz handlu w niedzielę zniszczy miejsca pracy we wschodniej Polsce

  • Autor: PAP/MIW
  • 23 września 2017 15:56
Ryszard Petru: zakaz handlu w niedzielę zniszczy miejsca pracy we wschodniej Polsce Szef Nowoczesnej Ryszard Petru (fot. : twitter.com/Nowoczesna)

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru przestrzegał w sobotę (23.09) w Rzeszowie, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę będzie oznaczało niszczenie miejsc pracy, zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie przy granicy zakupy robią Ukraińcy i Białorusini.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska mówiła pod koniec czerwca, że rozsądną propozycją jest "etapowanie" ograniczania handlu w niedziele i wprowadzenie dwóch niedziel wolnych od handlu w miesiącu.

- Ale dzisiaj są to decyzje leżące po stronie parlamentu i tempo prac też zależy od pracy komisji polityki społecznej, która proceduje ten projekt - powiedziała. Pytana, czy do końca roku parlament upora się z tą regulacją i wejdzie ona w życie, odpowiedziała, że "to jest realne".

- Chciałabym, żeby projekt ustawy był wcześniej przyjęty niż do końca grudnia, żeby było odpowiednio wystarczające vacatio legis. Myślę, że możliwe byłoby zamknięcie tych prac do końca października i realne jest ciągle wejście ustawy od 1 stycznia 2018 r. w życie w kształcie, w którym przyjmie ją parlament - powiedziała.

Głos w tej sprawie Petru zabrał na sobotniej konferencji prasowej w Rzeszowie. Polityk przypomniał, że w weekendy zakupy w regionach przygranicznych robią głównie Ukraińcy i Białorusini, dając tym samym Polakom miejsca pracy i dochody.

- Ci, którzy w Sejmie w najbliższym czasie będą decydować o zakazie handlu w niedzielę, tak naprawdę niszczą miejsca pracy w tej części Polski, która nie jest najbogatsza, która potrzebuje rozwoju, potrzebuje wsparcia, a nie realizacji chorej ideologii, w konsekwencji czego, mniej będzie miejsc pracy i wynagrodzenia będą niższe - mówił lider Nowoczesnej.

Według Petru w Polsce 30 proc. handlu odbywa się właśnie w weekendy.

- Dla takich miast, jak Przemyśl czy Białystok, jest to znacznie więcej, w ogóle dla ściany wschodniej jest to więcej - wskazywał.

Politycy Nowoczesnej rozmawiali w piątek i sobotę w Rzeszowie na temat programu ugrupowania dla Polski Wschodniej. W spotkaniu udział wzięli działacze Nowoczesnej z pięciu wschodnich województw kraju.

Lider Nowoczesnej, oprócz możliwego wprowadzenia zakaz handlu w niedzielę, do problemów Polski Wschodniej zaliczył też brak infrastruktury.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Pst 2017-09-23 21:06:38
    Ta partyjka to jakiś ewenement. Tyle oszołomów misilo, mieszkowski, sheuring, petru, myszka i tylko jeden normalny gryglas
  • Recepta Kowalska 2017-09-23 16:50:33
    a co? pan rysio szuka pracyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA