REKLAMA

Ryszard Terlecki, Jarosław Sasin: resorty finansów i rozwoju zostaną rozdzielone

  • Autor: PAP/AH
  • 10 grudnia 2017 15:58
Ryszard Terlecki, Jarosław Sasin: resorty finansów i rozwoju zostaną rozdzielone Fot. Adam-dalekie-pole/wikimedia, licencja Creative Commons

Nie sądzę, aby w nowym rządzie nadal był jeden minister odpowiedzialny za resorty finansów i rozwoju – ocenił szef sejmowej komisji Jacek Sasin (PiS). Taka konstrukcja wydaje się już niepotrzebna – dodał. Taką samą opinię wyraził szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

• Mateusz Morawiecki jako premier na pewno nie pozostanie na stanowisku szefa dwóch resortów, można przypuszczać, że te funkcje zostaną rozdzielone - poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

• Nie sądzę, aby w nowym rządzie nadal był jeden minister odpowiedzialny za resorty finansów i rozwoju – ocenił z kolei szef sejmowej komisji Jacek Sasin (PiS).

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremier, ministra finansów i rozwoju.

Według nieoficjalnych informacji, potwierdzonych w niedzielę przez szefa MKiDN Jarosława Sellina, expose i głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu desygnowanego na premiera Morawieckiego odbędą się we wtorek.

Szef klubu PiS pytany, w jakich godzinach będzie miało miejsce expose odpowiedział, że dokładnego harmonogramu jeszcze nie ma i będzie on znany w poniedziałek. - Pewnie będzie to (expose) miało miejsce przed południem - dodał Terlecki.

Jak podkreślił, szczegóły dotyczące ewentualnych zmian w rządzie będą znane po wygłoszeniu expose przez Morawieckiego.

- Wiadomo tyle, że to będzie na razie prawie ten sam skład Rady Ministrów. Prawie ten sam, bo pani premier Szydło wejdzie na stanowisko wicepremiera - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Zapytany, czy Morawiecki w związku z objęciem funkcji premiera, pozostanie na dotychczasowych stanowiskach szefa dwóch resortów: rozwoju i finansów odpowiedział: "dwóch na pewno nie". - Jeszcze za wcześnie mówić, kto będzie powołany - zaznaczył Terlecki.

Dopytywany, czy można w związku z tym można przypuszczać, że funkcje ministra rozwoju i ministra finansów zostaną rozdzielone stwierdził: "można tak przypuszczać".

Sasin: sądzę, że resorty finansów i rozwoju zostaną rozdzielone

Szef sejmowej komisji finansów pytany, kto mógłby zastąpić Morawieckiego jako szefa resortów finansów i rozwoju stwierdził, że może to być któryś z dotychczasowych wiceministrów. Zaznaczył jednocześnie, że sam nie ma wiedzy, kto będzie jego następcą. - Mateusz Morawieckie ma wielu współpracowników ekonomicznych, z którymi współpracował w ostatnim czasie, również spoza rządu. Ma więc szeroki wybór. Nie chcę jednak nad tym dywagować, kogo ostatecznie wybierze - powiedział Sasin.

Polityk PiS wskazał też, że resorty finansów i rozwoju, to de facto dwa ministerstwa, które łączyła osoba ministra Morawieckiego, odpowiadającego za oba te resorty. - Nie sądzę, aby to się utrzymało. Myślę, że raczej zostanie to rozdzielone - będzie osobny minister finansów i minister rozwoju - ocenił.

- W tej chwili wydaje się, że nie ma już potrzeby, aby taką konstrukcję utrzymywać, bo to premier będzie sam koordynował i nadzorował bezpośrednio prace tych ministerstw - dodał.

Zdaniem Sasina najbardziej naturalne wydaje się, by już teraz tych dwóch ministrów pojawiło się w rządzie, bo "trudno oczekiwać od nowego premiera, że mając na głowie cały rząd, całość spraw w kraju i dodatkowo przeprowadzenie oceny ministrów przed zapowiedzianą na styczeń rekonstrukcją rządu, jeszcze bezpośrednio kierował tymi dwoma ministerstwami".

- Raczej bym się spodziewał, że tych dwóch ministrów zostanie wskazanych, że nowe twarze w rządzie się pojawią - mówił. Podobnego zdania był wiceszef komisji finansów Jan Szewczak (PiS), który stwierdził, że raczej nie ma braku kandydatów, którzy mogliby zastąpić Morawieckiego na stanowisku ministra finansów oraz rozwoju. - To jest domena premiera Morawieckiego i to on będzie sobie "meblował" gabinet - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-12-11 11:51:04
    Ustawki ? Nic Wam to nie da. Wy wszyscy śpiewacie jak Wasz karłowaty Guru ! Bezmózgowce! Dzieci w przedszkolu mają swoje zdanie, a wy beczycie barany na jedna nutę.....A więc nie ma znaczenia kto będzie......inny beczał tak samo......REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA