REKLAMA

Rząd chce podnosić kwotę wolną od podatku etapami

  • Autor: GP
  • 31 marca 2016 09:35
Rząd chce podnosić kwotę wolną od podatku etapami Szydło: Uważam, że w tej chwili w pierwszym rządzie powinniśmy podwyższyć kwotę wolną od podatku. (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Rząd najprawdopodobniej zaproponuje kilkuetapowe podnoszenie kwoty wolnej od podatku PIT.
• W pierwszej fazie podwyżka powinna objąć przede wszystkim emerytów, poinformowała premier Beata Szydło.

- Jeżeli chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku, to tutaj rząd zaproponuje nieco inne rozwiązanie, niż zaproponował pan prezydent, który dał propozycję, żeby od razu dla wszystkich podatników to była kwota 8 tys. zł. My w związku z sytuacją finansów publicznych zaproponujemy prawdopodobnie rozłożenie w czasie, na raty tej kwoty - powiedziała Szydło w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Uważam, że w tej chwili w pierwszym rządzie powinniśmy podwyższyć kwotę wolną od podatku osobom, które mają najniższe dochody, bo to przede wszystkim pomoże polskim emerytom, którzy mają w tej chwili bardzo niskie emerytury - dodała.

W połowie marca wiceminister finansów Leszek Skiba informował, że Ministerstwo Finansów przygotowuje obecnie kilka wariantów ścieżki podnoszenia kwoty wolnej od podatku PIT, ale Rada Ministrów dokona wyboru optymalnego rozwiązania i wpisze je do tegorocznej aktualizacji programu konwergencji, która ma zostać przyjęta w kwietniu.

Kilka dni wcześniej "Puls Biznesu" napisał, że wśród rozważanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań jest m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od 2017 r. co roku o 1 tys. zł do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8089 w 2021 r. (wobec 3 091 zł obecnie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-03-31 14:27:05
    Takie podważszanie kwoty wolnej od podatku, to raczej obiecywanie gruszek na wirzbie, bo ewentualne podwyżki pochąonie infacja, której dziś u biednych emerytów nic nie wyrównuje. (0,24%) co od 1000 zł. daje 2,40 podważki. Oszałamiające polepszenie poziomu życia.
  • polityk prawicowy 2016-03-31 09:53:05
    Srebrników brakuje w kasie Skarbu Państwa Polskiego? Gdzie są pieniądze 💰 z odsetkami ustawowymi od VAT niezapłaconego obrotu gruntami w obrębach gmin oznaczone "B" budowlanymi, zgrajcie system ewidencji gruntów w starostwach powiatowych z Urzędami Skarbowymi do 5lat, kasa jak rzeka popłynie, jest z kogo i z czego ściągać .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA