REKLAMA

Rząd ma podsumować pierwsze półrocze br. w Polityce Spójności

  • Autor: PAP/JS
  • 10 lipca 2017 16:49
Rząd ma podsumować pierwsze półrocze br. w Polityce Spójności Na wtorkowym posiedzeniu rządu przedstawiona ma zostać także informacja nt. wykorzystania środków z Instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF). (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Na wtorkowym (11 lipca) posiedzeniu rządu ma zostać przedstawiona informacja nt. wykorzystania środków Polityki Spójności na lata 2014-2020 w pierwszym półroczu br. - wynika z harmonogramu prac rządu. Resort rozwoju informuje, że do 30 czerwca złożono wnioski na ponad 350 mld zł.

Dla Polski Polityka Spójności jest bardzo istotna, ponieważ nasz kraj jest największym beneficjentem tego działu budżetu UE. Na lata 2014-2020 mamy do wydania ponad 80 mld euro, z czego zostaną sfinansowane drogi, szkoły, transport publiczny czy modernizacja kolei.

Ministerstwo Rozwoju informuje na swojej stronie internetowej, że od uruchomienia programów do 30 czerwca 2017 r. złożono ponad 57 tys. wniosków o dofinansowanie projektów na całkowitą kwotę 353,8 mld zł. Wartość dofinansowania UE we wnioskach wyniosła 220,2 mld zł.

Resort dodaje, że do 30 czerwca br. podpisano z beneficjentami blisko 19 tys. umów o dofinansowanie projektów na kwotę 112 mld zł w części UE.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu przedstawiona ma zostać także informacja nt. wykorzystania środków z Instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF).

Komisja Europejska przedstawiła krajom Unii propozycję podziału środków z budżetu trzeciego konkursu o wsparcie projektów transportowych z tego Instrumentu. Polska ma otrzymać 826,5 mln euro dla 10 projektów, których łączna wartość wynosi ok. 1 mld euro.

Zgodnie z wynikami III konkursu CEF, Komisja Europejska rekomenduje do wsparcia projekty wdrażające transport zrównoważony - przede wszystkim projekty kolejowe, a także projekty dotyczące inwestowania w budowę infrastruktury paliw alternatywnych oraz w ekologiczny transport miejski. Beneficjentem tych projektów, które otrzymały dofinasowanie w ramach puli kohezyjnej w CEF, są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - największy beneficjent środków CEF w UE.

W wyniku konkursu kolejne wsparcie przyznano na wdrażanie europejskiego projektu SESAR (technologiczny filar budowy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej), który jest realizowany m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA