REKLAMA

Rząd musi przekonać do innowacyjności biznes i naukę

  • Autor: bad/PAP
  • 10 lutego 2016 08:55
Rząd musi przekonać do innowacyjności biznes i naukę W tej chwili nasza gospodarka jeszcze nie jest innowacyjna. (fot. pixabay)

• Polska gospodarka nie jest ciągle innowacyjna.
• Rząd powinien przekonać firmy i uczelnie, że mamy dużą szansę na innowacyjną gospodarkę.
• Ważne w tym kontekście jest m.in. tworzenie systemów motywacyjnych dla zarządzających.
• Do innowacyjności powinno zachęcać się również uczelnie.

Dużym wyzwaniem dla rządu jest przekonanie przedsiębiorców i uczelni do tego, że mamy bardzo dużą szansę na to, aby polska gospodarka weszła na tory innowacyjności - mówi Sławomir Olejnik, ekspert ds. innowacyjności Business Centre Club i prezes Fundacji Polska Innowacyjna.

Ekspert wskazał, że w tej chwili nasza gospodarka jeszcze nie jest innowacyjna, a sama innowacyjność jest promowana w naszym kraju stosunkowo krótko.

Według niego wyzwania, które w związku z tym stoją przed polskimi firmami, to m.in. zachęcanie menedżmentu do bardziej ryzykownego podejścia, wpisywanie w strategie tworzenia nowych innowacyjnych produktów i usług, współpraca z nauką i zaprzestania kopiowania istniejących rozwiązań na rzecz tworzenia własnych.

Wymienił w tym kontekście także tworzenie systemów motywacyjnych dla zarządzających. Chodzi o to, by uwzględniały one to, czy zarząd oceniany przez radę nadzorczą lub menedżerowie oceniani przez zarząd, realizując strategie, dbają o rozwój innowacyjny firmy; generowanie projektów przez działy badawczo-rozwojowe; współpracę z jednostkami naukowymi czy angażowanie studentów i doktorantów w projekty firmy.

Zdaniem Olejnika do innowacyjności powinno zachęcać się również uczelnie. Wśród ich celów powinny być: komercjalizacja badań naukowych czy szersza współpraca z biznesem. Na tej płaszczyźnie - uważa - mogłyby być poddawane ocenie. "Na ten moment się o tym mówi, ale (...) nie jest to standardem" - ocenił.

"Pod kątem rządu, myślę, że dużym wyzwaniem jest przekonanie przedsiębiorców i uczelni do tego, że mamy bardzo dużą szansę na to, żeby polska gospodarka weszła na tory innowacyjności. Przy czym dużo zależy w tym przypadku od przedsiębiorców i - z drugiej strony - od naukowców" - konkludował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA