REKLAMA

Rząd nie uratuje orlików Tuska, ale mogą to zrobić samorządy

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 sierpnia 2016 13:45
Rząd nie uratuje orlików Tuska, ale mogą to zrobić samorządy Orlik w Chodzieży (fot. mosir-chodziez.pl)

"Nieprawdą jest, że rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów Dziennika Gazety Prawnej, a zaprezentowane w artykule tezy w sposób nieprawdziwy opisują stan faktyczny dotyczący polityki prowadzonej w stosunku do kompleksów Moje Boisko - Orlik 2012" - czytamy w oświadczeniu resortu sportu.

"Program budowy boisk sportowych PO pochłonął miliard zł. Spośród 2600 obiektów kilkaset potrzebuje pilnego remontu. Rząd PiS planuje jednak pogrzebanie sztandarowego programu poprzedników. Nie da ani grosza na ich modernizację" – pisał "Dziennik Gazeta Prawna".

To do tego artykułu odniosło się Ministerstwo Sportu i Turystyki.

"Obaj redaktorzy przeprowadzili wywiad z Ministrem Witoldem Bańką (opublikowany w tym samym numerze), który wyraźnie zaznaczył, że nie ma możliwości tworzenia specjalnego narodowego programu naprawy orlików, ponieważ rząd Platformy Obywatelskiej tworząc program nigdy nie planował środków z budżetu państwa na ewentualne remonty 2600 obiektów" - informuje resort.

Minister przypomniał, że w umowach dotacyjnych na dofinansowanie z budżetu państwa budowy orlików zawarte są zgodne postanowienia, które jednoznacznie wskazują, że to jednostki samorządu terytorialnego, otrzymujące dotację z budżetu państwa na budowę Orlików, są zobowiązane do ich utrzymania we właściwym stanie technicznym i finansowania wymaganych robót remontowych tych obiektów. Wskazał także, że istnieje możliwość aplikowania o środki w celu naprawy orlików, do programu modernizacji infrastruktury sportowej.

"Należy zatem jeszcze raz podkreślić i jasno zaznaczyć, że nie jest intencją ministerstwa wywieranie negatywnego wpływu na funkcjonowanie orlików czy dążenie do ich likwidacji. Kluczowy jest fakt, że tak orliki, jak i pozostałe tego typu boiska znajdują się we władaniu konkretnych właścicieli i to na nich spoczywa odpowiedzialność za stan i utrzymanie obiektu, co wynika wprost m.in. z przepisów ustawy Prawo budowlane" - czytamy w oświadczeniu.

"Ministerstwo nie przewiduje oddzielnego programu na modernizację kompleksów typu orlik. Jednak modernizacje tych kompleksów są możliwe w ramach istniejących ministerialnych programów, m.in. w programie modernizacji infrastruktury sportowej, co w wywiadzie dla Gazety Prawnej podkreślił minister Witold Bańka" - podsumowuje resort.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA