REKLAMA

Rząd: Podatek od sprzedaży zobaczymy za dwa lub trzy tygodnie, nie będzie wyższego VAT-u

  • Autor: PAP
  • 14 kwietnia 2016 12:48
Rząd: Podatek od sprzedaży zobaczymy za dwa lub trzy tygodnie, nie będzie wyższego VAT-u Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaprzeczał w Sejmie doniesieniom medialnym, jakoby w rządzie były plany podwyższania stawki VAT. (fot.:pixabay.com)

• W ciągu dwóch albo trzech tygodni Ministerstwo Finansów przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - poinformował w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Zapewnił też, że rząd nie ma żadnych planów podwyższania stawki VAT.

Rzecznik rządu nie wypowiedział się jednoznacznie, jakie ostatecznie zapisy znajdą się w projekcie. Przyznał jedynie, że podczas środowego posiedzenia Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego była mowa o progresywnym podatku z trzema stawkami oraz o podatku od sprzedaży detalicznej z jedną stawką i więcej głosów opowiedziało się za tym drugim rozwiązaniem.

W czwartek swoje stanowisko w sprawie tego podatku przesłała także Polska Izba Handlu.

- Jeżeli jednak zgodnie z sugestiami przedstawicieli rządu, które zostały złożone podczas spotkania, zostanie wprowadzony podatek liniowy z kwotą wolną 204 mln PLN rocznie, byłoby to częściowe wypełnienie postulatów branży zgłoszonych w lutym bieżącego roku. Podatek taki miałby charakter fiskalny bez efektu wyrównania szans wobec największych sieci dyskontów i hipermarketów. W takim scenariuszu najbardziej ucierpiałaby konkurencyjność średnich sieci handlowych w Polsce - cytuje stanowisko PIH swojego prezesa Waldemara Nowakowskiego.

Dlatego zdaniem PIH większe możliwości "wyrównywania szans" dałoby wprowadzenie dwóch stawek. Wtedy do 17 mln PLN obrotów miesięcznie byłaby kwota wolna, od 17 mln PLN do 170 mln PLN obrotów miesięcznie - stawka 0,8 proc., a od 170 mln PLN obrotów miesięcznie - stawka 1,4 proc.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaprzeczał też w czwartek w Sejmie niektórym doniesieniom medialnym, jakoby w rządzie były plany podwyższania stawki VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA