REKLAMA

Rząd podratuje regionalne oddziały NFZ?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 19 lipca 2016 11:58
Rząd podratuje regionalne oddziały NFZ? Czy zwiększenie budżetu NFZ w 2017 r. zmniejszy kolejki pacjentów? (Fot. PTWP)

• Praktycznie każdy wojewódzki oddział NFZ boryka się z brakiem środków, który pozwoliłby na zmniejszenie kolejek dla pacjentów.
• Szansą na pewne zmiany jest zapowiadane zwiększenie budżetu NFZ o 4 mld zł w 2017 r.

Jak podaje "Gazeta Pomorska", kujawsko-pomorski NFZ ma dla przykładu obecnie do wydania 3,6 mld zł. Jeśli sprawdzą się zapowiedzi, w przyszłym roku regionalny ubezpieczyciel będzie dysponował kwotą wyższą o przeszło 2 miliony.

W województwie ponad 5 tys. pacjentów zarejestrowanych jest na oddział neurochirurgii w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Pierwszy wolny termin, podany w ogólnopolskim informatorze o kolejkach, to koniec października 2026 r. O dwa lata wcześniej (rok 2024) zapisują w Szpitalu Miejskim w Toruniu.

Ten przykład kolejek pokazuje, że dodatkowe pieniądze są bardzo potrzebne. Jednak to, czy będą wciąż nie jest pewne.

Jak przekonywał niedawno Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji, obserwowane na przestrzeni ostatnich lat i bieżące wskaźniki nie dają podstaw do tak optymistycznych prognoz jakimi kierowali się tworzący plan budżetu NFZ na 2017 r.

- W planie finansowym NFZ na 2017 r. zostały uwzględnione dotacje budżetowe, których nie było wcześniej w tych planach. Między innymi dlatego można zakładać, że plan NFZ nie jest przeszacowany - mówił nam z kolei Andrzej Sośnierz, poseł PiS, z-ca przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA