REKLAMA

Rząd stworzy kodeks rolniczy

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2017 10:18
Rząd stworzy kodeks rolniczy Minister rolnistwa chce stworzyć ustawę o gospodarstwie rolnym (fot.shutterstock)

Mam w planie przygotowanie ustawy o gospodarstwie rolnym, kodeksu rolniczego, który określi rolę państwa w stosunku do gospodarstw rolnych - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Jurgiel pytany w programie poranek "Siódma-Dziewiąta" Rozgłośni Katolickich m.in. o to, czy jego zdaniem potrzebne jest opisanie w nowej Konstytucji kwestii związanych z obszarami wiejskimi i prawami rolników, co zasugerował prezydent Andrzej Duda.

"Najważniejsza sprawa, która jest do rozstrzygnięcia w przyszłej Konstytucji, to jest sprawa zapisu obecnego artykułu 23, czyli podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne. I tutaj kilku ekspertów - bo robiliśmy seminarium na ten temat - stwierdza, że trzeba dokonać rozszerzonego zapisu, bo ten dzisiejszy to jest tylko przepis deklaratywny. Natomiast mam w planie, po wykonanych działaniach związanych z wstrzymaniem sprzedaży ziemi (...), wprowadzić nową ustawę - nie w Konstytucji - ustawę o gospodarstwie rolnym" - poinformował Jurgiel.

Czytaj też: Jurgiel: Rząd PiS obniżył wiek emerytalny również dla rolników

Jak mówił, to jest nowatorskie rozwiązanie. Dodał, że chce stworzyć "taki kodeks rolniczy", ustawę o gospodarstwie rolnym, która "określi właśnie potrzeby związane z rolą państwa (...) w stosunku do gospodarstw rolnych, ale też obowiązków rolnika".

W środę (22 listopada) prezydent Andrzej Duda występując na konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi", ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".

Jurgiel zaznaczył, że chce stworzyć ustawę o gospodarstwie rolnym, która określi właśnie potrzeby związane z rolą państwa w stosunku do gospodarstw rolnych, ale też obowiązków rolnika (Krzysztof Jurgiel, fot.twitter.com/PremierRP)

Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest "pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej" oraz kwestie socjalne.

W ocenie prezydenta wyzwaniem jest też zapisanie w polskiej Konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, by uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.

Jak podkreślił, celem powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było "społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA