REKLAMA

Rząd w zgodzie z UE broni węgla

 • Autor: PAP/AT
 • 22 maja 2017 07:10
Rząd w zgodzie z UE broni węgla Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów (żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla), który kończy się w 2018 r. (fot.pixabay.com)

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie na węglu, smog ma być mniejszy.

Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów (żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla), który kończy się w 2018 r. "Chcielibyśmy, by przynajmniej założenia do ustawy były gotowe po wakacjach" - potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Kaźmierski, dyr. Departamentu Energii Odnawialnej w ME. "Jest taka potrzeba. Inwestorzy muszą wiedzieć, czego oczekiwać" - dodał, pytany o duże tempo prac.

Będzie to zgodne z doktryną UE, która widzi potencjał kogeneracji, preferując efektywne źródła wytwarzania - informuje "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, w Brukseli będziemy jednocześnie rozmawiać o systemie wsparcia dla wytwarzania konwencjonalnego, tj. rynku mocy i dla elektrociepłowni.

Czytaj też: Węgiel podstawą polskiej energetyki

"Chcemy w rozmowach przedwstępnych z przedstawicielami Komisji Europejskiej zbadać, na jakie rafy można się natknąć w czasie procesu zatwierdzania nowego rodzaju pomocy dla elektrociepłowni, by ich uniknąć" - zaznacza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). "Chodzi o jego zgodność z nowymi zasadami wsparcia ze środków publicznych (emisja nie może przekraczać 550 g CO2/kWh - red.). Ten przygotowany przez branżę leży na półce od roku. Trzeba go dostosować do nowych wymogów środowiskowych, które wejdą w życie w kolejnej dekadzie" - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Antypolski Rząd mamy. 2017-05-28 10:53:29
  Do prawda jest okrutna!: Zapienić -wzbogacony uran, broń atomowa , wyposażenie nowoczesnych okrętów które możemy wybudować w Stoczni Szczecin lub Gdynia, dlaczego przez 27lat jako demokratyczne Państwo Antypolskie Rządy na powyższe nie wpadły.
 • Prawa w Polsce nie ma! 2017-05-28 08:36:46
  Do PiS Hańba Wstyd!: Rządy w Polsce to padalce i złodzieje najcięższego kalibru,nie potrafią Sami zarobić na Siebie tyko bolszewickie i postkomunistyczne świnie żyją na cudzy koszt, pokażcie w którym kraju mamy tylu wiceministrów co w Polsce, czy stać Nasz kraj na utrzymywanie tak olbrzymiej kasty przestępczej w Sejmie i Senacie ?
 • prawda jest okrutna! 2017-05-28 08:26:56
  Do PiS Hańba Wstyd!: Gdzie są Nasze Zakłady Kosowicze" Knurów", Dębieńsko", i "Rabin" faszystowskim Niemcom nie udało się przerwać produkcji podczas bombardowań do 1945roku, zaś "SLD"przestępcy wraz z judaszami , 'Porozumienie Centrum-PiS', kraj już jako pod przykrywką demokratycznego Państwo prawa zrujnowaliście, ile można milczeć w tej materii. W związku z powyższym inwestowanie w danych oklicznoąśc9iach w kopalnie węgla to szczyt hipokryzji, elektrownie jądrowe to czysta kasa, pod resortem MON zapieni surowce również potrzebne dla modernizacji wyposażenia Polskiej armii i innych Krajów Nadbałtyckich.
 • prawda jest okrutna! 2017-05-28 08:25:37
  Do PiS Hańba Wstyd!: Gdzie są Nasze Zakłady Kosowicze" Knurów", Dębieńsko", i "Rabin" faszystowskim Niemcom nie udało się przerwać produkcji podczas bombardowań do 1945roku, zaś "SLD"przestępcy wraz z judaszami , 'Porozumienie Centrum-PiS', kraj już jako pod przykrywką demokratycznego Państwo prawa zrujnowaliście, ile można milczeć w tej materii. W związku z powyższym inwestowanie w danych oklicznoąśc9iach w kolanie węgla to szczyt hipokryzji, elektrownie jądrowe to czysta kasa, pod resortem MON zapieni surowce również potrzebne dla modernizacji wyposażenia Polskiej armii i innych Krajów Nadbałtyckich.
 • PiS Hańba Wstyd! 2017-05-28 07:24:02
  Gdzie są Nasze Zakłady Kosowicze" Knurów", Dębieńsko", i "Rabin" faszystowskim Niemcom nie udało się przerwać produkcji podczas bombardowań do 1945roku, zaś "SLD"przestępcy wraz z judaszami , 'Porozumienie Centrum-PiS', kraj jako już jako pod przykrywką demokratycznego Państwo prawa zrujnowaliście, ile można milczeć w tej materii. Złodzieje i oszuści!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA