REKLAMA

Rząd we wtorek zajmie się m.in. informacją dot. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

  • Autor: PAP/JS
  • 12 marca 2018 19:01
Rząd we wtorek zajmie się m.in. informacją dot. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Rząd zajmie się we wtorek także dostosowaniem przepisów prawa krajowego o transporcie drogowym do przepisów unijnych (fot. twitter)

Rząd we wtorek (13 marca) wysłucha informacji minister edukacji narodowej o wdrażaniu ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Ministrowie zajmą się także dostosowaniem przepisów prawa krajowego o transporcie drogowym do przepisów unijnych.

Zintegrowany System Kwalifikacji, wprowadzony na mocy ustawy z grudnia 2015 r. to publiczny rejestr ewidencjonujący nadawane w Polsce kwalifikacje zawodowe. Docelowo miał zawierać komplet informacji o wszystkich kwalifikacjach możliwych do zdobycia w Polsce. Prowadzi go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w oparciu o system teleinformatyczny.

Kwalifikacje będą wpisywane do rejestru na wniosek ministrów odpowiadających za określone gałęzie gospodarki lub na wniosek zainteresowanego wprowadzeniem konkretnej kwalifikacji podmiotu publicznego lub prywatnego. Każda instytucja nadająca kwalifikacje włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji objęta miała być wewnętrznym i zewnętrznym systemem zapewniania jakości certyfikowania, nad którym nadzór sprawował będzie właściwy minister.

Rząd zajmie się we wtorek także dostosowaniem przepisów prawa krajowego o transporcie drogowym do przepisów unijnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu noweli brak dostosowania do przepisów UE mógłby prowadzić m.in. do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego.

Jednocześnie - jak zauważyło w uzasadnieniu ministerstwo infrastruktury - istnieje konieczność wdrożenia do prawa polskiego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2015 r. Zmienią one maksymalne dopuszczalne wymiary w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz maksymalne dopuszczalne obciążenia w ruchu międzynarodowym niektórych pojazdów drogowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA