REKLAMA

Rząd zaostrzy przepisy dotyczące gospodarki opakowaniami?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT
  • 11 września 2017 09:30
Rząd zaostrzy przepisy dotyczące gospodarki opakowaniami? Zgodnie z przyjętym wariantem wprowadzono odpłatność za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (fot.pixabay)

11 września Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

• 11 września rano zbiera się w Sejmie Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

• Podkomisja ma za zadanie rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

• Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie opłat za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

• Wciąż jest bowiem problem z opakowaniami, jakie przynosimy do domów.

• Marszałkowie według nowego projektu nie będą mieli kłopotu z kontrolą działalności firm zarejestrowanych w jednych, a działających w innych województwach.

 

Na 11 września swoje sprawozdania do projekt przedstawić mają Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Przypomnijmy, projekt wpłynął do sejmu 11 lipca, a 19 lipca odbyło się jego pierwsze czytanie i został skierowany do prac w komisjach.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektywy unijnej w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Oprócz tego projekt przewiduje zmiany w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi związane z wprowadzeniem opłaty recyklingowej za takie torby. Zgodnie z przyjętym wariantem wprowadzono odpłatność za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Wyżej wymieniona dyrektywa zakłada przyjęcie instrumentów, aby lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów.

Zaproponowana nowelizacja ponadto ułatwia marszałkom kontrolę nad rocznymi sprawozdaniami przedsiębiorców prowadzącego odzysk i recykling odpadów opakowaniowych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA