REKLAMA

Rząd zapowiada twardą walkę z "umowami śmieciowymi"

  • Autor: pulshr.pl
  • 13 stycznia 2016 15:45
Rząd zapowiada twardą walkę z "umowami śmieciowymi" (fot. kitieas4/cc/flickr.com)

• Wprowadzenie stawki godzinowej i ozusowanie umów o dzieło w ramach walki z "śmieciówkami".
• MRPiPS zapowiada likwidację tzw. syndromu pierwszej dniówki oraz niższej płacy minimalnej.
• Potrzeba zmian w ustawie dotyczącej tzw. profilowania bezrobotnych.

Ograniczenie tzw. umów śmieciowych jest jednym z priorytetów resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed zdradza szczegóły dotyczące działań resortu.

Wiceszef MRPiPS wyraził nadzieję, że elementem ograniczającym nadużywanie "umów śmieciowych" będzie ozusowanie umów zleceń do wysokości minimalnej płacy - rozwiązanie, które obowiązuje od tego roku.

Jedną z propozycji MRPiPS, która ma do tego doprowadzić, jest wprowadzenie stawki godzinowej przy umowach zleceniach w wysokości 12 zł. "Chodzi o to, aby zachęcić pracodawców, żeby w zamian umów zleceń, zawierali umowy o pracę" - wyjaśnił. Przypomniał, że w tej chwili projekt wprowadzający to rozwiązanie jest w konsultacjach."Jest to materia dosyć trudna, bo dotykamy umów cywilno-prawnych, a umowy o pracę to materia kodeksowa" - przyznał Szwed.

Czytaj więcej na pulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Snake 2016-01-13 20:10:44
    Rząd w walce ze śmieciówkami powinien oddzielić ziarno od plew. Skoro chcą uporządkować niech zlikwidują: - fikcyjne umowy o pracę na 1/8 etatu a pozostałe wymiaru 7/8 jako zlecenie, - zlecenia mają być dodatkiem dla mających siły i możliwości, przy utrzymaniu podstawowego zatrudnienia i nie powinny być obłożone takimi opłatami, - jeśli emeryt ma silę i czas aby pracować na zlecenie to niech się to opłaca, obydwu stronom i emerytowi i pracodawcy - jeśli ktoś ma 5 umów zleceń to niech ma dlaczego mu zabraniać i niech ma możliwość opłacania sam socjalu ale od najwyższego dochodu - mniej inwestycji w ZUS, a pieniądze się znajdąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA