REKLAMA

Rząd zrezygnował z francuskich Caracali. Co zrobi z okrętami?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 13 października 2016 18:25
Rząd zrezygnował z francuskich Caracali. Co zrobi z okrętami? Okręt podwodny typu Scorpèn, zaprojektowany we francuskiej stoczni DCNS (Fot. Mak Hon Keong /wikimedia, licencja )

• Program zwalczania zagrożeń na morzu to jeden z pięciu priorytetów wymienianych przez obecne władze resortu obrony narodowej.
• Okręty mają zostać kupione za 13 mld zł. Jakie? Dokładnie jeszcze nie wiadomo. Trwają analizy…

Czy zatem po rezygnacji z Caracali, również francuskie okręty podwodne z pociskami manewrującymi proponowane Polsce przez stocznie DCNS nie będą brane pod uwagę?

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej podczas targów Balt Military Expo w Gdańsku mówił, że rząd zamierza wydać na modernizację Marynarki Wojennej RP aż 14 procent budżetu, jaki do 2022 roku będzie przeznaczony na unowocześnienie armii. Rząd chce, by program modernizacji floty wojennej był realizowany przede wszystkim przez krajowy przemysł stoczniowy.

Zasadniczym elementem programu zwalczania zagrożeń na morzu ma być oczywiście okręt patrolowy „Ślązak” (powstający na bazie kadłuba korwety "Gawron").

- Zadanie jest realizowane na podstawie podpisanego w 2013 r. aneksu na dokończenie budowy okrętu, a także umów z Thales Nederland oraz z firmą Enamor na zintegrowany system walki – mówił szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda, podczas lipcowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Opóźnienie w realizacji nie jest małe, bo ponad 18-sto miesięczne.

- Obecnie kontynuowane jest wyposażanie okrętu w zintegrowany system walki. Trwają negocjacje kolejnego aneksu ze Stocznią Marynarki Wojennej oraz z firmą Thales mające na celu ostateczne określenie terminu i kosztów zakończenia budowy. Szacunkowy termin zakończenia budowy to połowa 2018 r. Oczywiście, będzie to jeszcze przedmiotem negocjacji, w tej chwili trwają ustalenia z wykonawcami – dodał generał.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA