REKLAMA

Rządowa walka z nieuczciwymi praktykami uderzy w sieci handlowe

  • Autor: Portalspozywczy.pl
  • 16 czerwca 2016 10:39
Rządowa walka z nieuczciwymi praktykami uderzy w sieci handlowe Zgodnie z zaprezentowanym projektem UOKiK będzie mógł nakładać na firmy stosując nieuczciwe praktyki wysokie kary finansowe, maksymalnie do wysokości 3 proc. rocznych przychodów (fot.:pixabay.com)

• Projekt ustawy przygotowany przez resort rolnictwa, którego celem jest zwalczanie nieuczciwych praktyk rynkowych, może odbić się na kondycji sieci handlowych.
• Urząd antymonopolowy będzie mógł nakładać na nie bardzo wysokie kary finansowe.

Zgodnie z zaprezentowanym projektem UOKiK będzie mógł nakładać na firmy stosując nieuczciwe praktyki wysokie kary finansowe, maksymalnie do wysokości 3 proc. rocznych przychodów. Ponadto za niewykonanie decyzji lub utrudnienie postępowania karę może zapłacić również członek władz spółki - do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo projekt przewiduje również kary dla świadków nielegalnych praktyk, m.in. za  nieuzasadnioną odmowę złożenia zeznań.

Zobacz też: CBA w siedzibie PZU. W tle audyt Ministerstwa Skarbu Państwa

Cytowany przez Rzeczpospolitą Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności przyznaje, że branża jest zaskoczona kształtem projektu, ponieważ w sposób bardzo nieprecyzyjny zostało określone, czym jest nieuczciwa praktyka rynkowa, co może doprowadzić do niekorzystnych interpretacji ze strony Urzędu a w praktyce paraliżować działalność gospodarczą.

Jak dodaje mocno została rozbudowana represyjna część ustawy. W połączeniu z brakiem precyzyjnej definicji nieuczciwych praktyk zwiększa to ryzyko działalności i może skłaniać firmy do szukania dostawców za granicą.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-16 16:41:18
    Ej, to jakaś brednia. Nowe przepisy mają zdyscyplinować sieci handlowe pomagając producentom (m.in. poprzez ściganie za nielegalne opłaty półkowe). A tu przeciwko temu oponuje Polska Federacja Producentów Żywności. Co jest grane?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA